Adil Kullanım Kotası 1 Mayıs’ta Kalkıyor

By | 30 Nisan 2017
1 sene önce 430 views 0 Comment

Veri indirme hızının vatandaşlar için önemli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla BTK yaşanan son gelişmelere paralel olarak internet erişim hızının da kullanıcıların önemli bir göstergesi haline geldiğini biliyoruz. Bugün birçok firma sınırsız veri kullanımında adil kullanım kotası uyguluyor bu da AKK sonrasında veri indirme hızında düşmeye neden oluyor. Bu durum 1 Mayıs sonrasında kademeli olarak değişime uğrayacak.

İnternet kullanıcılarının şebekelerinden faydalanması esnasında yoğun bir trafik uyguluyorlar dolayısıyla meydana gelecek teknik problemler dolayısıyla verimin de düşmesini önlemek için Adil kullanım kotası uygulamasını gece saatlerinde 02,00-08,00 saatleri arasında uygulamaya dahil etmeyecek.

Bilgi Teknolojileri Kurumu kullanıcıların kota aşımı sonrasında ihtiyacı olan hız değerine ulaşamadıklarından dolayı şikayetçi olduğunu dolayısıyla uygulamanın da buradan hareketle gerçekleştirileceğini açıkladı. Bu uygulama mobil ve ev interneti için geçerli olacak.  Mobil internet firmaları hizmetlerinde bunu farklı seviyelerde uyguluyordu. Bilgi Teknolojileri Kurumu aldığı bu kararda adil kullanım kotası sonrasında veri indirme hızı mobil kullanıcılar için asgari 128 Kbit/s olarak belirlendi. Bu düzenleme 1 Mart’ta uygulanmaya başlandı.

Şu anki düzenleme de sabit geniş bant internet kullanımında tüm paketlerde indirme hızlı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn olarak uygulanıyor. Ancak yeni yapılan düzenlemede ise paket hızına göre farklılık gösterecek

Buna göre, 16 Mbit/s hızında adil kullanım kotalı paketi bulunan bir abone, Adil kullanım kotası veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari 5 Mbit/s olacak ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilecek.

Adil kullanım kotası uygulaması, 31 Aralık 2018’de tamamen kaldırılacak.


Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir