Akıllı Telefonlar için en Güvenli Kilit Hangisidir?

By | 11 Eylül 2017
1 sene önce 2.380 views 0 Comment

Akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz ve bilgisayarlarımız gün geçtikçe daha fazla gelişiyor. Artık, hemen hemen tüm kişisel bilgilerimizi bu cihazlarda saklıyoruz. Bu sebepten de bu elektronik cihazlar için güvenliğin son derece önemli olduğunu hepimizce bilinen şeydir.

Parolalar, parmak izi tarayıcılar, iris tarayıcılar gibi pek çok güvenlik sistemi de bu sebepten oluşturuldu. Bu güvenlik sistemlerine gün geçtikçe yenileri ekleniyor veya mevcut sistemler daha da geliştiriliyor. Peki, bu güvenlik sistemleri içerisinde en iyisi hangisi?

Böyle bir karşılaştırma yapmak için ise öncelikle farkları bilmeliyiz. Güvenlik kilitleri, biyometrik ve biyometrik olmayan olmak üzere ikiye ayrılırlar. Biyometrik güvenlik, kullanıcıdan bir numune alarak onu kaydeder ve cihaz açılırken bu kayıtlı numuneyi eşleştirir, eşleşirse kilit açılır. Bizden alınan bu numune, bir şifreye dönüştürülür ve dünya üzerinde tek bir hale gelir. Dolayısı ile başka birinin güvenlik kilidini aşması imkansız hale gelir.

Biyometrik olmayan ve parola girerek hazırlanan manuel şifreler ise, uzun yıllar boyunca bizim en iyi dostumuz olmuştur. Fakat bu sistemlerin aşılabilmesi çok kolaydır. Bunun sebebi de belli karakter sayısı olması ve kombinasyonların sınırlı olmasıdır. Ne kadar karışık bir şifre seçerseniz seçin, gerek kısa gerek uzun zaman sonra bilgisayar korsanları bu şifreyi bulabilir. Bu durumu engellemek için şifre belirli sayıda girildikten sonra sistem kendini kilitlese bile, bu önlem yeterli değildir.

Büyük harf-küçük harfler, noktalar-virgüller gibi karışık şifreler işe yaramıyor mu diye düşünebilirsiniz. Herkesin söylediğinin aksine, bunlar maalesef işe yaramıyor. Eğer sizi yakından tanımayan biri sizin şifrenizi bulmaya çalışıyorsa en karışık şifre de en kolay şifre de aynı zorlukta olacaktır.

Eski Ulusal Teknoloji Standartları Enstitüsü yöneticisi Bill Burr, yıllarca karışık şifreler oluşturmak için koydukları kuralların gereksiz olduğunu anladıklarını itiraf etti. Bill Bur, ‘istanbulbilisimeditoru” gibi karışık olmayan bir şifrenin veya ‘Tr0ub4or&3’ gibi karışık sembollerden oluşan bir şifrenin kırılmasının aynı derecede zor olduğunu söyledi.

Şifreler konusundaki en önemli gelişmenin de iki taraflı doğrulama sistemi olduğunu söyleyelim. Bu yol ile bir siteye ya da banka hesabına erişmek için doğru şifre girseniz bile telefonunuza gelen kodu girmeniz gerekir. Kod girilmeden sayfanın açılması imkansızdır. Bu durumda birisi şifrenizi ele geçirmiş olsa bile cep telefonunuza da sahip değilse şifre bir işine yaramayacaktır. Ancak izin telefonunuza gelecek mesajı da bir şekilde kendine yönlendirmeyi başarabiliyorsa şifreniz işine yarayabilir. Tabi bu kadar bilgili bir bilgisayar korsanının da son kullanıcıların hesaplarıyla pek işleri olacağını sanmam.

Biyometrik olmayan bir başka güvenlik sistemi de şekil çizmektir. Özellikle akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan bu güvenlik kilidinde ekranda kare şeklinde dizilmiş 9 nokta bulunur. Fakat bu yöntem de pek güvenli bir şifreleme yöntemi değildir.

Burada özetlediğimiz şifreleme yöntemlerine baktığımız zaman biyometrik şifrelerin en güvenli kilitler olduklarını söylemek sanırım yanlış olmayacaktır. Çünkü bu şifreleri kırabilmek adı üstünde, şifre sahibine ait bir bilgiden ziyade biyolojik bir veriye sahip olmayı gerektirir.

Iphone 8’in Şarj Ömrü Ne Kadar Olacak?

 

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir