Akıllı Telefonlarda Kontrolü Başkasına Bırakmayın

By | 06 Ekim 2017
12 ay önce 1.566 views 0 Comment

Cep telefonları eskiden sadece, çıkış amacı olan “ALO” için kullanılırdı. Günümüzde bu özelliğini neredeyse kaybetti. Artık yolda yürürken, evde otururken, çay kahve molasında, yemek saatinde, arkadaşla, aile ile otururken kısacası her anımızda yanımızdalar. Dediğimiz gibi konuşma özelliği artık akıllı telefonlarla birlikte biraz geri plana atıldı. En azından “arayayım da sesini duyayım” yerine, whatsap’tan mesaj atıyoruz, facebook tan beğeniyoruz, resimlerimizi çekip paylaşıyoruz, navigasyon olarak kullanıyoruz vs. vs. Ama tüm bu özelliklerin işimizi kolaylaştırmasının yanında olumsuz etkileri de olabilir. Kişisel verilerimizin özel dosya ve resimlerimizin bulunduğu bu cihazlar da artık bilgisayarlar gibi güvensiz hale geldiler.

Köklü Antivirüs Kuruluşlarından ESET, Cep telefonlarınızda kontrolü elden bırakmayın, uyarısında bulunarak, hemen yanımızda duran tehlikenin sinyallerini de veriyor.

Akıllı Telefon nasıl Tehdit oluyor?

Bu soruyu sorar gibi olduğunuzu hissediyorum. Akıllı telefonunuzla kendi şebeke ağınızın internetini kullanıyorsanız çok fazla korkmanıza gerek yok. Ama Alışveriş merkezindeyseniz ve halka açık bir internet ağını kullanıyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Bazı sanal korsanlar bu ağları izleyerek kişisel verileri daha biz farkına bile varmadan alabiliyor hatta cihaza ciddi zararlar dahi verebiliyorlar. Bundan ziyade, Facebook gibi sosyal ağlarda paylaştığınız içeriklerde yer bildirimleri yapıyorsanız ya da konum bilgilerinizi sitelerde onaylıyorsanız bu da bir tehdit olarak ortaya çıkıyor. Korkutmak için söylemiyorum ama son zamanlar çocuk kaçırmaları ve cinayetlerin sebeplerinden birisi de Facebook yer bildirimi olduğunu biliyor muydunuz?

Telefonumuzun Kontrolünü Nasıl Ele Alacağız?

Aşağıda bazı ipuçları ve yapabileceğiniz şeyleri ESET firmasından uzmanlar şu başlıklarla açıklamışlar.

Bağlandığınız ve tanımadığınız Wİ-Fİ internet ağlarının kontrolünü sağlayın

Korsanlar kendilerine ait internet ağlarını halka açık yaparak alışveriş merkezi gibi yerlerde insanların tablet, telefon ve bilgisayarlarına sızıyorlar. Bu durumda Wi-fi ismini oranın güvenliğine ya da ilgili kişilerine sorarak teyit edebilirsiniz. Bundan ziyade bu tür ağları ister oranın ağı olsun ister olmasın, kendi kontrolünüzde olmayan hiçbir internet ağında bankacılık gibi işlemlerinizi yapmayı tavsiye etmiyoruz. Telefonunuzdaki paylaşımın kapalı olup olmadığını da mutlaka kontrol edin.

Özellikle paylaşım amaçlı uygulamaları kontrol etmeyi ihmal etmeyin

Wi-Fi paylaşımı ya da Bluetooth gibi özelliklerinizin, kullanmadığınız takdirde kapalı olduğundan emin olun. Son zamanlarda Bluetooth açığı bulundu ve mağdur hiçbir şeyin farkına varmadan tüm dosyalarına erişebiliyorlar.

Online işlemlerde dikkatli olun

Web sitelerinde oluşturacağınız ya da oluşturduğunuz hesaplarınızın şifrelerinde mutlaka büyük, küçük harf, rakam ve karakterler olsun ve mümkünse bunları düzenli aralıklarla değiştirin, asla banka şifresi gibi önemli şifrelerinizi başka yerlerde de kullanmayın. Uygulama yükleyeceğiniz zaman uygulamanın hangi verilerinize erişebileceğini kontrol edin.

Mutlaka Mobil Antivirüs Programı Kullanın

Telefon üzerinden dolandırıcılıklar, veri ve bilgi hırsızlıkları son zamanlarda iyice arttı. Bundan dolayı iyi bir virüs programı kurarak güvenlik duvarı oluşturun ve bilgilerinizi kaybetmeyin.

Cihazınız el değiştirecekse bilgilerinizi silmeyi unutmayın

Son olarak cihazınızı başkasına verecekseniz ya da teknik servise gönderecekseniz mutlaka, telefondaki verilerinizi yedekledikten sonra, telefonu fabrika ayarlarına döndürün. Bunu yapmanız

 

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir