Akıllı telefonlardaki sensörlerin çalışma prensipleri

By | 26 Temmuz 2017
1 sene önce 528 views 0 Comment

Akıllı telefonlarda, bildiğimiz veya bilmediğimiz birçok sensör yer alıyor. Bu sensörleri ve çalışma prensiplerini sizler için derlemeye çalıştık.

Akıllı telefonlar, günümüzde artık birer mühendislik harikası olmaya başladı. Öyle ki ufacık bir kutunun içinde yarım düzineden fazla alet yer alıyor. Bu cihazların başarısını da içinde bulunan sensörler getiriyor. Neredeyse tüm cihazlarda bazı sensörler bulunur. Peki, bu sensörler ne işe yarar?

Telefon, adımlarınızı nasıl sayabilir? GPS, internete bağlı olmadan nasıl çalışabilir?

1- İvmeölçer

İvmeölçer, eksen tabanlı bir hareket algılama özelliği kullanılıyor. Bir giyilebilir cihaz olmadan telefonunuzdan adımlarınızı izleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu özellik artan sanal gerçeklik uygulamaları için de kullanılıyor.

İvmeölçer, siz araba ile giderken bun ualgılayabilir. Örneğin bu esnada Snapchat’e girer ve bitmolojiye tıklarsanız, minik bir araba simgesi bulabilirsiniz. Bu örneği, Snapchat bolca kullanıldığından vermek istedik. Bu işlevi gören birçok uygulama da mevcut.

Bu sensör, hızlandırıcı kuvvetler nedeniyle gerilmiş olan mikroskopik kristal yapıları da içeren başka sensörlerden meydana geliyor. Yaptığı işler ile de telefonlardaki en önemli sensör olarak karşımıza çıkıyor.

2- Jiroskop

Jiroskop, bir nevi ivmeölçerin yardımcı uygulamasıdır. Telefonun yönünü anlama konusunda ivmeölçere yardımcı olan jiroskop, 360 derece fotoğraf çekmeye de yarar.

Örneğin yeni nesil oyunlarda, ekranı çevirdiğinizde karakterin veya aracın o bölgeye gitmesi jiroskop sayesinde gerçekleşiyor.

Eski jiroskoplar, çok daha büyüktü ve şimdikiler telefonun içine sığabilecek kadar küçükler. İlk jiroskop, iPhone 4 ile hayatımıza girmişti.

3- Manyetik ölçer

Bu sensör, isminden de anlaşılacağı üzere manyetik alanları ölçüyor ve kuzeyin nerede olduğunu bizlere gösteriyor.

Telefonlarınızda haritaya girdiğinizde bu özellik devreye girer ve GPS’den destek alır.

4- GPS

GPS yani Global Positioning System ise yerimizi bulmamıza yardımcı olur. Telefonlarda bulunan GPS üniteleri, bizlere dünyadaki yerimizi direkt olarak gösterir. GPS sinyaliyle bir nokta bulunurken, internet verileriniz kullanılmaz. Hatta telefonunuz çekmese bile GPS çalışır.

GPS, birden fazla uyduyla bağlantılı olduğundan dolayı bulduğumuz yeri bulmak onun için çocuk oyuncağıdır. GPS, her ne kadar veri tüketmese de fazlasıyla batarya tüketir.

Bu konudaki düşüncelerinizi sayfanın en altındaki Bir Cevap Yazın kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Android telefonlara sanal tuş ekleme nasıl yapılır?

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir