Akıllı telefonunuz ile geceleri fotoğraf çekmenin püf noktaları

By | 24 Temmuz 2017
1 sene önce 2.931 views 0 Comment

Cebimizdeki akıllı makineler ile geceleri de güzel fotoğraflar çekebiliriz, tabi bunlar için ufak ayarlamalar yapmamız gerekiyor.

Akıllı telefon kameraları, günden güne daha iyi bir hal alsa da sahip oldukları sorun hiç değişmiyor. Bu sorunun düşük ışıkta çekilemeyen güzel fotoğraflar olduğunu söylemek mümkün.

Aslında bu problemin temel noktası, kamera sensörünün boyutu. Akıllı telefonlar, boyutları gereği çok küçük sensörlere sahip telefonlardır. Gündüz yeterli ışık bu sensörlere girse de geceleri çok az sayıda sensöre çarpan ışık olduğundan fotoğrafların hemen hemen hepsi çok karıncalı ve bulanık olur.

Üstteki resimde de göreceğiniz üzere, ortada bulunan küçük kırmızı alan bir akıllı telefon kamerasını sensörü. Tüm resim ise bir DSLR fotoğraf makinesinin sensörü. Bu kadar küçük bir sensörün geceleri bir şeyler görebilmesi bile bize bir mucize gibi geliyor.

Yine de bunların biraz olsun önüne geçmek için birkaç püf noktayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1- Hassasiyet ayarı yapın.

Küçük bir sensörle çok ışık almak istiyorsanız en mantıklı tercihlerden biri o sensörün ışığa hassasiyetini arttırmaktır. Telefonlarda bulunan ve neredeyse hiç kullanmadığınız ISO ayarı tam olarak bunu yapıyor. Otomatik modda telefonun kendiliğinden hallettiği bu özellik geceleri pek de verimli olmadığından manuel moda alarak bu değeri yükseltebilirsiniz.

Tabi, bu özelliğin bir dezavantajı da bulunuyor. Verilerin okunmasındaki hataların artmasıyla fotoğraflar karıncalı çıkabiliyor. Fotoğraflar parlak olsa da kimi zaman ortaya çıkan hatalar ile fotoğraf yine çöp oluyor.

2- Daha çok ışık

“Hadi canım!” dediğinizi duyar gibiyim. Fakat geceleri daha iyi fotoğraf çekmenin yolu ortamdaki ışığı arttırmaktan başka bir şey değil. Bunu yapmanız için ise telefonunuzdaki flaş sizleri bekliyor. Fakat flaş, tüm gölgeleri ortadan kaldırarak fotoğrafı 2 boyutlu gibi gösterdiğinden çok gerekmedikçe kullanılmamalı. Eğer bir barda veya gece kulübündeyseniz, ışıklı tarafında fotoğraf çekilmeniz daha mantıklı bir hareket olacaktır. Yine de ışık tam tepede olmamalı.

3- Pozlama süresi

Objeye flaş dâhil hiçbir şekilde ışık ekleyemiyorsanız, telefonun daha uzun süre görmesini sağlayarak alınan ışığı arttırmanız mümkün. Daha uzun pozlama ayarı ile kameranın obje üstünde ışık toplamasını sağlayabilirsiniz. Bu özelliğin kötü yanı ise kamerayı hareket ettirdiğinizde tüm pozlamanın bozulması.

iPhone’da yetersiz bellek sorununa karşı çözüm yolları:

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir