Android telefonlarda batarya ömrünü arttırmanın yolları

By | 27 Temmuz 2017
1 sene önce 650 views 0 Comment

Akıllı telefonlarının en büyük sorunları, çabuk biten bataryalarıdır. Bazı telefonlar, bataryayı adeta sömürüyor ve bu sömürünün önüne geçmek de kullanıcının eline bakıyor.

Günümüzde akıllı telefon dünyasının büyük bir çoğunluğunu Android telefonlar oluşturuyor. Erişimi ve kullanımı kolay olduğu için neredeyse tüm şirketler, Android işletim sistemini cihazlarında kullanıyor. Bu işletim sistemi çok popüler olsa da kimi zaman sorun yaratıyor.

Akıllı telefon kullanıcıları, özellikleri telefonu aldıktan bir süre geçtikten sonra şarjının eskisi kadar dayanmadığından oldukça şikâyet eder. Bu soruna birçok şey neden olabilir. Biz de en çok rastlanan problemler için çözüm yollarını listeledik.

1- Telefonun son sürümde olduğundan emin olun

Telefonun eski veya yeni olması pek bir şey ifade etmiyor. Gelebilecek yeni bir güncelleme ile bu sorununuz hemen çözülebilir. Genelde şirketler, kullanıcılardan gelen yorumlar ve tepkileri göz önünde bulundurarak yeni güncellemeler yayınladığından, telefonunuzun her zaman son sürümde olduğundan emin olun.

2- Telefonunuzdaki uygulamaları kontrol edin

Bazı uygulamalarda bulunan stabilizasyon sorunu ile birlikte ister istemez çok daha fazla batarya tüketiliyor. Böylesi durumlarda, uygulamayı her ne kadar kapatsanız da o uygulama arka planda sürekli çalışıyor. Bu uygulamayı pil bölümünden bulabilir ve bir güncelleme gelene kadar uygulamayı kaldırabilirsiniz.

3- Güvenli Mod’u kullanın

Android telefonlardaki sorunun uygulamalardan olup olmadığını anlamak için bu çözümü kullanabilirsiniz. Bu mod ile kullanım süresinde bataryanız hala eskisi gibi hızlı bir azalış gösteriyorsa, sorun %90 oranında telefonun bataryasındadır. Aksi bir durumda ise sorunun bir uygulamadan kaynaklandığında %99 emin olabilirsiniz.

Güvenli Mod Nedir? Güvenli Mod üzerinde yalnızca sistem uygulamaları aktif olur. Güvenli Mod’u açmak için güç butonu ile cihazını kapatın ve daha sonra güç butonuna uzun basarak ekrana animasyon ekranı gelene kadar elinizi çekmeyin. Ekrana animasyon ekranı geldiğinde ise güç butonunu bırakın ve ses kısma butonuna basılı tutun. Böylelikle Güvenli Mod’a geçişiniz sağlanacak.

4- Önbelleği temizleyin

Android telefonunda bulunan uygulamalar, belli bir önbellek kullanır. Bu önbelleği temizleyerek cihazınızı bir miktar yükten kurtarmış olursunuz.

Sıradaki makale: Akıllı telefonlardaki sensörlerin çalışma prensipleri

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir