Android’de İki Uygulamayı Aynı Anda Açmak

By | 06 Aralık 2017
10 ay önce 699 views 0 Comment

Android 7.0 Nougat ya da daha üstü bir sürüme sahipseniz, telefonunuzda aynı anda iki uygulamayı açmanız için gerekli yetenekler bulunuyor demektir.

Son zamanlarda ekranı ikiye bölerek aynı anda iki uygulama açan ve bundan prim yapan telefonların sayısı iyice arttı. Fakat Android 7.0 veya üstü bir akıllı telefona sahipseniz bunu zaten elinizdeki telefonla yapabiliyorsunuz. Örneğin arkadaşınıza WhatsApp üzerinden yer tarifi yaparaken bir yandan da haritaya aynı anda bakabilirsiniz. Bu çift ekranı kullanmak oldukça basit.

Telefonunuzda aynı anda kullanmak istediğiniz iki uygulamayı belirleyerek uygulamaları açıyorsunuz. Daha sonra kare tuşuyla arka planda açık olan uygulamaları görüyor ve ekranın üstünde kullanmak istediğiniz uygulamaları seçerek çerçevesinin üst kısmına basılı tutuyorsunuz.

Bu aşamadan sonra basılı tuttuğunuz ekranın üst kısmında “Ekranı bölünmüş olarak kullanmak için buraya sürükleyin” şeklinde bir mesaj göreceksiniz. Burada uygulamayı bu yazıya doğru sürükledikten sonra ekranın altı ve üstü farklı hallere gelecek. Alt veya üst kısımda hala açık olan arka plan uygulamalarında diğer ekranda kullanmak istediğiniz uygulamayı seçerek aynı işlemleri yapıp ekranın diğer kısmına diğer uygulamayı ekleyebilirsiniz.

Dilerseniz telefonu yatay tutarak bölünmüş ekranı daha geniş bir planda kullanabilirsiniz. Örneğin Messenger ve WhatsApp uygulamalarını birlikte açtığınızda aynı anda iki ayrı alandan insanlarla yazışabilirsiniz.

Fakat bu durumu her uygulamanın desteklemediğini söyleyelim. Örneğin Instagram üzerinden eski sevgilinizin profilinde gezip WhatsApp’da arkadaşlarınıza bilgi aktaramayacaksınız. Fakat Youtube’nin telif hakları sebebiyle arka planda çalışmamasını böylelikle halledebilirsiniz. Aynı anda Youtube üzerinden video izlerken farklı bir işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran bölündüğünde Google Chrome’nin kastığını söylemekte fayda var. Fakat WhatsApp ya da Haritalar gibi uygulamaları rahatlıkla aynı anda kullanabilirsiniz. Bunun dışında telefonunuzun donanımı iyi değilse hangi uygulama olursa olsun donmalar yaşayabilirsiniz.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir