Android’de Root’suz SMS Limiti Kaldırma

By | 25 Eylül 2017
1 sene önce 878 views 0 Comment

Özellikle özel günlerde sevdiklerimize mesaj atmak, birçok kişinin yaptığı bir eylemdir. Fakat Android işletim sistemine sahip cihazlarda yarım saat içerisinde maksimum 30 SMS atabildiğimiz için çok kişiye kısa zamanda mesaj göndermek zor olabilir. Yarım saatte 30 SMS limiti, dakikada 1 SMS’ye denk geliyor. Böyle bir sınırın olma sebebi de birçok ülkede ücretli olan SMS’lerin kötü amaçlı uygulamalar tarafından atılmasını engellemek.

Normalde bu sorunu root yapılmış telefonlarda çok basit uygulamalarla çözebilirsiniz. Fakat sadece toplu mesaj atmak için telefonunuza root atmanıza gerek yok. Biz de root atmadan, nasıl toplu mesajlarınızı kolaylıkla atacağınızı sizlere anlatmaya çalıştık. Öncelikle Android’de geliştiricilerin tarafından kullanılan Android Debug Setup adlı programı kullanılabilir kılmalıyız.

Öncelikle ayarlar bölümüne girin. Bu kısımda en aşağıda yer alan Telefon Hakkında seçeneğine tıklayın. Eğer telefonunuz Android 8.0 güncellemesi aldıysa bu bölümü Sistem menüsü üzerinden bulabilirsiniz. Daha sonra Derleme Numarası yazan kısma 7 kere üst üste basın ve geliştirici seçeneklerini aktif hale getirin. Buradan sonra Ayarlar kısmına geri dönerek Geliştirici seçenekleri kısmına girin ve USB Hata Ayıklaması seçeneğini aktif hale getirin.

Bu aşamadan sonra telefonunuzu Windows bilgisayarınıza bağlayın.

Google üzerinden indirdiğiniz Android Debug Bridge dosyasını zip dosyasından çıkartın. Dosyaları çıkarttığınız klasörde boş bir bölüme shift tuşuna basılı tutarak tıklayın ve komut penceresini açın. Eğer sisteminiz Windows 10 ve daha yukarısı ise bu işlemi Powershell penceresini burdan aç seçeneğine tıklayarak gerçekleştirin. Daha sonra telefonunuzu bağladığınızdan emin olun ve dosya transfer moduna geçin. Açılan komut penceresinde “abd devices” yazarak enter tuşuna basın. Telefonda çıkan uygulamaya her zaman diyerek tekrar bilgisayara dönün ve ekranda seri numarasını gördüğünüzden emin olun. Seri numarası gözüktüğünde, işlem tamamlanmış olacaktır.

Bu aşamadan sonra SMS limitini değiştirmek kalıyor. ABD dosyasını kurduğumuz dosyaya gelerek tekrar komut penceresini açıyoruz ve adb shell yazarak enter tuşuna basıyoruz. Karşınıza “settings put global sms_outgoing_check_max_count 30″. yazısı gelecek. Daha sonra: “global sms_outgoing_check_interval_ms 18000000”. komutunu girerek sms limitini ortadan kaldırmış oluyoruz.

Aşağıdaki resimde 30 dakikada atılacak SMS sayısını 60’a çıkaran komutu görebilirsiniz.


Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir