Asus’un Fiyat Performans Cihazı X550VX-DM324D’yi İnceledik

By | 16 Mart 2017
2 sene önce 754 views 0 Comment

Asus’un X serisi cihazlarından olan DM324D, 2015’in sonlarında üretimine başlanan uygun fiyatı ve performansıyla kullanıcıları etkileyecek bir model.  Özellikle uygun fiyatlı olduğunun altını çiziyoruz çünkü, DM324D‘nin 3000 lira fiyat bandındaki rakiplerinden sunduğu performans itibariyle bir adım önde olduğunu belirtmekte fayda var. Cihazın teknik özelliklerini kısaca belirtecek olursak;

       Modelin Tam Adı :  Asus X Series X550VX-DM324D Notebook

 • Ekran kartı: Nvidia Geforce 950M 4GB GDDR5
 • İşlemci: Intel Core i7 6700HQ
 • RAM: 8 GB DDR4
 • Depolama: 1 Terabyte 7200 RPM Toshiba sabit disk
 • Ekran: 15.6 inç TN panel 1920×1080 Full HD
 • Kasa: Parlak, bordo siyah.
 • Klavye ışıklandırması: Yok.
 • Türkçe Q Klavye, bordo siyah.
 • Ethernet: Var
 • Kablosuz ağ ve internet: 802.11 b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0
 • Ağırlık: 2.45 KG

      Tasarım

Tasarımda dikkatimizi çeken ilk detay, siyah ve bordo tonlarının cihaz üzerindeki mükemmel uyumu oldu. Parlak yapısıyla premium bir hissiyat veren cihazda, çizgisel bordo tonlarla desenler oluşturulup cihazın göze hoş gelmesi büyük ölçüde başarılmış. Uygun fiyatlı cihazlarda ilk akla gelen detaylardan biri ise sağlamlık ! Yaptığım incelemelerde, klavye tuş takımı ve touchpad kısmı gayet şık ve beklentilerimin üzerinde bir kaliteye sahip. Klavye demişken, aydınlatmalı klavyenin olmadığını belirtelim.

Cihazın sağ ve sol menteşe kısmı gayet dayanıklı ve uzun vadede sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Genel olarak cihazın yapısı sağlamlık hissiyatı uyandırıyor, fakat yine de bir Rog serisi kadar sağlam olduğunu söyleyemeyiz.

Performans

     Performans yazımıza öncelikle cihazın 3000 lira bandındaki fiyatını sonuna kadar hak ettiğini belirterek başlamak istiyorum. Cihazın uzun süreli kullanımlardaki ısınma durumu ve güncel yüksek boyutlu oyunlardaki performans durumu bizlere sıkça sorulan soruların başında gelmekte. İlk sorumuza cevap verecek olursak,  uzun süreli günlük kullanım cihazı olumsuz etkilemiyor. Ani ısınmalar, fan sesleri yada herhangi bir stabilite sorunuyla karşılaşmadık. Oyun konusunda ise, cihaza oyun yükleyip test etme şansı yakalayamadım fakat internette bununla ilgili test videolarını incelediğimde özellikle Gta V’te rahatça oynanabildiğini gördüm. Gta V diyorum çünkü bu oyun ağır grafikleriyle, yüksek boyutuyla artık bir performans ölçütü olarak kullanılıyor.

     Ekran performansına değinecek olursak, genel olarak bir sorun yaratmıyor hatta fiyatına göre de kaliteli diyebiliriz fakat yine de bir IPS ekran kalitesinde değil.

Peki Neden Bu Kadar Uygun ?

Bu durum öncelikle Asus’un pazarlama stratejileriyle ilgili bir durum. Onun haricindeki durumlara açıklık getirecek olursak ;

 • 7. Nesil işlemcilerin yaygınlaşmaya başlaması 6. nesil işlemcileri nispeten bir adım geriye atıyor buda fiyatlara yansıyor.
 • 1000 serisi ekran kartlı cihazların yaygınlaşmasıyla aynı şekilde önceki serileri kullanan modellerin fiyatlarına yansıyor.
 • Cihazın FreeDos olması ( İçinde işletim sistemi yoktur, kullanıcının yüklemesi gerekmektedir.)
 • Aydınlatmalı klavye veya ileri düzeyde soğutma sistemleri gibi kullanıcılara kolaylık sağlayacak şeylerin maliyeti azaltmak amacıyla eklenmemesi.

gibi nedenler cihazın uygun olmasını sağlayan nedenlerin başında geliyor.

Artıları ve Eksileri Neler ?

Artıları :  Uygun fiyatı, Performansı, Kaliteli hoperlör sesi, İşlemci, GPU ve RAM dengesi, yeterli depolama alanı, ve ram takviyesi için 1 adet boş ram slotu.

Eksileri : FreeDos olması, Ssd Olmaması, Ssd takılacak ekstra bir yuvanın bulunmaması,

Not: Cihaz üzerindeki harddisk yada Optik sürücü çıkarılarak (Ssd Kutusu ile) ssd takviyesi yapılabilir.

Asus X Series X550VX-DM324D Notebook Fiyatı

Bir diğer blog yazımızda görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın, teknolojiyle kalın:)

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir