Bilgisayar fanının gürültüsünü azaltacak 5 yöntem

By | 12 Temmuz 2017
1 sene önce 1.564 views 0 Comment

Dizüstü bilgisayarlar, tabletlerin cazibesine ve uygun fiyatlı olmasına karşın kullanıcıların hala en çok tercih ettiği modellerdir. Yüksek kapasiteli piller ve ortam sıcaklığı gibi faktörler, aşırı ısı birikimine neden olabiliyor. Peki, bu ısı birikiminden nasıl kurtulabiliriz?

Aşırı derecede ısınan dizüstü bilgisayarlar, her kullanıcı için sorun olmuştur. Ortamın sıcaklığı, yüksek çözünürlüklü oyunlar, webGL, bilgisayarınızın ısısını etkileyen en önemli faktörlerden. Yüksek ısıyı dağıtmak için daha fazla çalışması gereken bilgisayarlar, rahatsız edici bir fan sesi çıkarıyorlar ve bu da herkesi rahatsız ediyor. Peki, bilgisayarınızın bu sesi çıkarmaması ve iyi bir şekilde soğuması için ne yapabilirsiniz?

1- RAM kullanımı azaltın.

Programların çokluğu ve alt yapıda çalışan uygulamalar, RAM’ı fazlasıyla meşgul ederler. Bununla doğru orantılı olarak bilgisayarınız da ısınır. Mac kullanıcıları, Activity Monitor kullanarak istenmeyen işlemleri izole edebilir ve kapatabilirler. Windows kullanıcıları ise meşhur CTRL+ALT+DELETE tuşlarını kullanarak görev yöneticisinden, bilgisayarın gereksiz işlevlerini kapatabilirler.

2- SMC ve NVRAM’ı sıfırlayın.

Bu çözümümüz Mac kullanıcıları için. Mac bilgisayarlarda gürültü fanlar ve yüksek ısının klasik belirtisi, sistem yönetim denetleyicisini (SMC) sıfırlamamaktır. SMC sıfırlama yöntemini Apple’nin resmi sitesinden öğrenebilirsiniz. Yüksek sesli bilgisayar fanıyla başı belada olan bir kullanıcıysanız, NVRAM’i sıfırlamanızı da tavsiye ederiz. Aynı şekilde NVRAM’ı sıfırlamayı da resmi Apple sitesinden öğrenmeniz mümkün.

3- Soğutucu satın alın.

Bu en çok tercih edilen soğutma yöntemidir. Metal bir levha ile bilgisayarınızın altına yerleştirerek, USB bağlantısı ile çalıştırabileceğiniz faydalı bir sistem olan soğutucular, gelişen teknoloji ile harici konuma bile geldi.

4- Bilgisayarınızı temizleyin.

Fanınız yüksek sesle çalışıyorsa, bilgisayarın ısısı da çok yüksektir. Böyle bir fanda toz hatta yemek parçaları bile olabilir. Hava akışının azalması, ısıyı daha da yükseltecektir. Böyle durumlarda bilgisayarınızı açıp, temizlemeniz gerekiyor. Aksi taktirde yukarıda belirttiğimiz hiçbir yöntem size fayda sağlamayacaktır.

5- Fan hızınızı kontrol edin.

Birçok işletim sisteminde yardımcı programlar vasıtasıyla fan hızınızı kontrol edebilirsiniz. Windows kullanıcıları için SpeedFan, Mac kullanıcıları için smcFanControl programlarını önerebilirim.

Sıradaki Yazı: Bilgisayarlarda bulunan çekirdekler ne işe yarar?

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir