Bilgisayarlarda bulunan çekirdekler ne işe yarar?

By | 11 Temmuz 2017
1 sene önce 684 views 0 Comment

İşlemci çekirdekleriyle ilgili çok sayıda söylentinin olduğunu biliyoruz. Bu yazı ile birlikte kullanıcıların kafasındaki bu karışıklığı bir nebze indirmek ve basit anlamda bu çekirdeklerin ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağız.

Yeni bir bilgisayar alırken ya da toplarken karar verilecek en önemli parça şüphesiz ki ana kartın ardından işlemcidir. Fakat çekirdeklerle ilgili birçok farklı söylem biçimi bulunmaktadır. Dual-core, qu-adcore, hexa-core, octo-core…

Bir çeşit işlemci çipi mevcuttur ve bu çipin tek, ikili, dörtlü, altılı ya da sekizli çekirdekleri bulunabilir. Şuan şartlar göz önüne alındığından bilgisayarlarınızda edinebileceğiniz en iyi işlemci 18 çekirdekli işlemcidir. Bu da 18-core işlemci oluyor. Her bir core yani çekirdek, işlemcide işlem işini yapan bölümdür. Bu yüzden her biri işlemcinin bir ünitesidir ve işlemcinin yükünü hafifletir.

Çok çekirdek, çok hız demek mi?

Düz mantıkla düşünürsek, bu soruya direkt evet yanıtını verebiliriz. Sonuçta daha çok çekirdek daha hızlı işlem yapmaya olanak sağlar, öyle değil mi? Ama üzgünüm, bilgisayarlar bu kadar kolay makineler değil.

Daha fazla çekirdek, ancak bir program yapacağı işleri çekirdekler arasında bölümlendirebilirse daha hızlı işlem yapar. Her bir çekirdeğin saat hızı, mimari gibi hız konusunda önemli bir faktördür. Yani yeri geldiğinde tek çekirdekli bir işlemci, dört çekirdekli bir işlemciden daha iyi ve hızlı olabilir.

Çekirdek sayısı arttıkça elektrik tüketimi de artar mı?

Çekirdek sayısı arttıkça, elektrik tüketimi de doğru oranda artacaktır. İşlemci devreye girdiğinde sadece bir çekirdeğine değil tüm çekirdeklerine elektrik sağlamaya çalışacaktır.

Yani ne kadar fazla çekirdekli işlemciniz olursa, o kadar çok elektrik harcarsınız.

Çekirdek sayısı arttıkça bilgisayar daha mı çok ısınır?

İşlemcinin yaydığı ısıyı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Ancak genel olarak, çekirdek sayısı arttıkça ısı da artacaktır diyebiliriz.

Çekirdeği çok olan bilgisayar daha mı pahalı olur?

Sırf çekirdek sayısı yüksek diye bir bilgisayar pahalı olacak diye bir durum söz konusu değildir. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi saat hızı, mimari sürümleri ve diğer faktörler de bilgisayarın fiyatlanmasında rol oynayan değerlerdir.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir