Bitcoin Yatırımı Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

By | 31 Aralık 2017
11 ay önce 1.602 views 0 Comment

Yükseliş ve düşüşleriyle, arkadaş arasındaki muhabbetten finans uzmanlarının konuşmalarına kadar konu olan Bitcoin, herkesi cezbediyor. Fakat bu işe direkt olarak girmek değil de bazı temel hususları bilerek girmeniz daha doğru olacaktır. Paranızın bir heves uğruna yok olmasını istemezsiniz değil mi?

Bugünlerde ekonomi tarihininin en büyük balonlarından birine ya da gerçekten de bir para devrimine şahit oluyoruz. Tüm tartışmalar ve söylemlerin dışında birçok kişiye para kazandıran Bitcoin ve küçük para sistemleri, gün geçtikçe popülerleşti.

Çevrenizdeki birçok insan bir anda Bitcoin uzmanı olarak yorumlar yapıyor hale gelmiştir diye düşünüyoruz. Her ekonomik olayda olduğu gibi insanların sahip olduğu yanlış ve eksik bilgiler yüzünden birçok kişi de zarar etti. Kaybedilen paralar da gerçekten bilgili ve ne yaptığını bilen kişilerin eline geçti.

Aklınızın köşesinde bu işe girmek varsa ya da gerçekten bu işe girecekseniz aşağıdaki tavsiyeleri mutlaka değerlendirin deriz:

  • Bütün paranızı yatırmayın.

Tamam, gençsiniz, heveslisiniz. Fakat herhangi bir kripto para birimine yüksek miktarda para yatırmayın. Evini arabasını satarak bu işe giren, grafik bile okuyamadıkları için batan birçok insan televizyonlara çıktı.

Tabi ki Bitcoin, finans uzmanı olmayı gerektirmiyor. Ancak en azından finansal okur-yazar olmalısınız. Bitcoin gönderimi veya alımı yaparken yanlış bir işlem yaparsanız, o parayı unutun. Çünkü parayı Bitcoin’i yanlış hesaba gönderirseniz, arayıp düzeltme yapabileceğiniz banka bulamazsınız. Dolayısı ile tüm sistemi kavrayana kadar fazlasıyla dikkatli olmalısınız.

  • Her hareketinizi not alın.

Bitcoin cüzdanlarınızı güvenliğiniz için Word belgesi yerine bir kağıt üzerine yazın. Örnek bir hesap anahtarı;

1GwV7fPX97hmavc6iNrUZUogmjpLPrPFoE

Yukarıda gördüğünüz karmaşık ifadeler sizin bir nevi dijital ortamdaki IBAN numaranızı ifade ediyor. Hesap anahtarınızın yanında şifrenizi de aynı şekilde çevrimdışı ortamlarda saklamanızı öneriyoruz. Bu verileri hiçbir şekilde kaybetmemelisiniz, çünkü şifremi unuttum ya da hesap numaramı unuttum diyebileceğiniz birisi bulunmuyor. Bu bilgilerden herhangi biri kaybolursa, yatırdığınız tüm para kaybolur.

  • Güvenlik önlemlerinizi alın.

Nakit paranız ile Bitcoin almak istiyorsanız öncelikle hesap açmanız gerekiyor. Fakat uzun işlemler olduğu için birkaç günü bulabilir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra verileri aklamak için geliştirilen USB bellek boyutundaki cüzdanlardan edinmenizi öneriyoruz.

 

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir