Biyometrik Güvenlik Nedir?

By | 01 Nisan 2017
2 sene önce 532 views 0 Comment

Birçok alanda kullanılan teknoloji bize aynı zamanda uğraştığımız şeyinde korunmasını zorunlu hale getiriyor. Çünkü bu şekilde yaptığınız da üzerinde çalışmış olduğunuz işteki güvenliği sağlayabiliyorsunuz.

Bunun içinde en fazla tercih edilen yöntemlerin başında şifreleme yöntemi geliyor. Ancak şifreleme yöntemi neredeyse bir müddet sonrasında insanda eziyet haline dönüştüğü için işin kolay olan kısmı tercih ediliyor. Sanırım bir çoğunuzun başına bu gelmiştir. İlk şifreyi kabul ettirebilmek için dakikalarınızı hatta saatlerinizi verirsiniz ve sonuçta aldığınız cevap hatalı olur. İşte böyle durumlarda da kullanıcıların yaptıkları kolay akılda kalması için şifre oluştururken karakter tercihlerinde de kolayı seçmesine neden oluyor. Bu bir nevi tehlike sinyallerinin de çaldığı anlamını taşır çünkü sizin kolayca yazdığınız şifre herkes tarafından çözümlenebilir. Şifrenizi ne kadar karmaşık karakterlerden yaparsanız korumanız da o kadar güvenli olacaktır.

Yukarı da birbiri ardına sürüklenen bu karmaşık süreç insanların farklı arayış içerisine girmesine neden oldu. Teknolojik gelişmeler sayesinde kullanıcılar artık şifrelerini akılda tutarak ya da parmaklarını kullanarak girmek yerine parmak izi  veya avuç içi tanıma gibi sistemlerle entegre olmasını tercih ediyor.

Peki, bu sistemin esası nedir, nasıl uygulanıyor ve gelecekte bize nasıl bir yenilik getirecek merak ediyor musunuz? Merak edenlere kısa bir bilgi sunalım.

Biyometrik Şifreleme Nedir?

Biyometrik şifreleme ; Bir alana dahil olan kişilerin ve kullanıcıların gerek fiziksel özellikleri gerekse davranışlarından yola çıkarak kimlik tespitlerinin bilgisayarlar tarafından yapılma işlemidir. Bu yöntemler pin ve de parmak şifrelerinden çok farklı çalışır ve daha güvenlidir. Biyometrik şifrelemenin çözümlenmesinde kişi ya da kullanıcı mutlaka orada olmak durumundadır. Aksi takdirde kimlik tespiti yapılması mümkün değildir. Kimlik ya da buna benzer bir belge taşımak zorundadır aksi takdirde sistemin kırılması mümkün değildir. En büyük avantajı ise aklınızda bir şifre bulundurmak zorunda olmamanızdır.

Yüz tanıma sistemleri

Yüz tanıma

Yüz Tanıma Teknolojisi Nedir?

Yakın gelecekte neredeyse her alanda kullanılması planlanan ve kişinin yüz hatları tespit edilerek güvenliğin sağlandığı bir sistemin adıdır. Yüz tanıma sistemlerinde yüzün tüm fotoğrafının çekilmesi yerine birkaç noktasının ölçüsü alınarak yapılmaktadır. Cihaza bir kere tanıtılan yüz bundan sonra her cihaza bakıldığında kişiyi tanıyacaktır. Şu an bu yöntemi kullanarak çalışan firmalar vardır.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir