Çocukların Sanal Ortamlarda Bilinçlenmeleri Sağlanacak

By | 10 Nisan 2018
6 ay önce 649 views 0 Comment

Çocukların teknoloji bağımlısı değil, teknolojinin nimetlerinden yararlanan bir usta olması için çalışan Güney Kore teknolojik eğitim şirketi DQ Enstitüsü, Turkcell ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle ortak proje kapsamında çalışmalar yürütecek. Hedef teknolojinin pozitif etkilerini çocukların üzerinden arttırmak.

Anne babalar dijital çağın çocuklarının taleplerini anlamakta ve çözüm bulmakta zorlanıyor. Yeni nesil çocukların okul ve eğitim algısı da eskisine göre çok farklı. Eğitimle ilgili çalışmalarını Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde anlatan Turkcell CEO’su, 8 ila 12 yaş aralığındaki çocukların dijital dünyada sorumluluk sahibi bireyler olması için DQ Enstitüsü ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği gerçekleştirdiğini açıkladı.
Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde Dijital Zeka odaklı eğitim üzerine konuşan Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, DQ Enstitü ile Dünya Ekonomik Forumu’nda tanıştıklarını söyledi.

ÖĞRETMEN VE VELİYE EĞİTİM


Çocukların sosyal medyada bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde tüm erişime açık olmasının onların gelişimi için tehlikeli olduğunu belirten Terzioğlu, “Çocuklarımızın dijital dünyayla kontrolsüz etkileşimi büyük bir tehlike arz ediyor. Çocuklar kendilerine verdikleri zarar ile başkalarına verdikleri zararın farkında olmayabilirler. Özellikle de çocukların sosyal medyada bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde tüm erişime açık olması onların gelişimi için tehlikeli bir durum. Güney Kore teknolojik açıdan ileride. Teknolojinin çocuklar üzerinde etkilerini Türkiye’den daha önce deneyimlediler. Turkcell olarak DQ Enstitüsü ve Milli Eğitim Bakanlığını bu proje kapsamında bir araya getirdik” dedi.

DQ Enstitüsü Kurucusu ve CEO’su Dr. Yuhyun Park;  “DQ Enstitü olarak hedefimiz çocukları dijital dünyanın risklerinden korumak ve onların dijital dünyada daha sorumlu bireyler olmasına yardım etmek. Çocukların her geçen dijitalleşmesiyle siber risklerle karşılaşma oranı daha da arttı. DQ Enstitü olarak çocukların teknolojinin esiri değil, ustası olması için çalışıyoruz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve Stratejiden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu ise; Türkiye’deki çocukların siber risklere maruz kalma oranını sıfıra indirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Konuyla ilgili ayrı bir ders koymak yerine, mevcut derslerin içerisinde gerekli mesajlar gerekli zamanlarda verilecek. 2018-2020 yılları arasında öğretmenlerle pilot çalışmalar yapacağız, velileri eğitip akademisyenlerin bilinç düzeylerini artıracağız” dedi.

TÜRKİYE’DE RİSKLER ARTIYOR

Siber zorbalık: Dünyada 8-12 yaş arasındaki çocukların yüzde 47’si siber zorbalığa maruz kalırken bu oran Türkiye’de yüzde 38.

Çevrimiçi cinsel davranışlar: Dünyada bu oran yüzde 19 iken, Türkiye’de yüzde 12. Çevrimiçi cinsel davranışlar, cinsel içerikli web sayfalarını ziyaret etmek, cinsel içerik indirmek veya yabancılarla cinsel sohbetleri kapsıyor.

İnternetten tanıştığı biriyle buluşma: Dünyada bu oran yüzde 10 iken, Türkiye’de yüzde 19.

Oyun bağımlılığı: Dünyada bu oran yüzde 11 iken, Türkiye’de yüzde 9. Türkiye’de de 8-12 yaş arası çocuklar haftada 24 saatlerini (ders çalışma ve ödev yapma dahil değil) sadece eğlence amaçlı olarak dijital dünyada geçiriyor. Bu rakam dünya genelinde haftada 32 saat.

Kaynak: Sabah

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir