DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

By | 09 Nisan 2017
2 sene önce 582 views 0 Comment

DNS değiştirmenizde bir takım sorunlar karşısında yaptığınız değişiklikleri de çok fazla etkilemeyebilir. Bu nedenle de öncelik olarak DNS önbelleğinin temizlenmesi gerekecektir. Bu makalemizde sizlere Windows ve Mac işletim sisteminde DNS ön belleğinizi nasıl temizlemeniz gerektiğine dair bilgiler vermek istedik. Öncelikli olarak Windowslar için bir açıklama yapalım.

WİNDOWS DNS ÖNBELLEK TEMİZLEME

Bunun için Windows 10,8 ve 7’de başlat düğmesi üzerine tıklayın. Burada karşınıza bir arama motoru alanı çıkacak ve buraya cmd yazmanız gerekiyor. Sonuç olarak sizlere liste sunulacak ve buradaki komut istemini sağ tıkladığınız da ve yönetici olarak çalıştırdığınız da sizden parola ve onay istenecek buraya parolanızı yazmanız gerekiyor ve bu sayede onay vermiş olacaksınız. Komut satırına geldiğinizde ise buraya ipconfig /flushdns şeklinde yazın.

Vista için izlemeniz gereken yol ise Tüm Programlar= Donatılar= Komut İstemi =Komut satırı = ipconfig /flushdns yazıyorsunuz.

Hangi windows’u kullanırsanız kullanın burada komut satırına yazmanız gereken (ipconfig /flushdns) olmalıdır. Buradaki en hızlı yöntem arama motoru bölümüne yazmaktır. Bu sayede ilk sırada yer alan komutu açabilirsiniz.

MAC DNS ÖNBELLEK TEMİZLEME

Burada yapmanız gereken şey ise cmd+ space tuşuna basmak karşınıza çıkan spotligt arama ekranına terminal yazıyorsunuz ve sudo killall -HUP mDNSResponder yapıyorsunuz. Daha sonrasında ise şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır.

Kısaca Windows ve Mac’da DNS önbelleğini temizlemeniz bu kadar basit olacaktır.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir