Doğru Yazıcı Nasıl Seçilir?

By | 20 Şubat 2018
8 ay önce 1.483 views 0 Comment

Yazıcı ihtiyacınız var ve hangi yazıcıyı alacağınıza karar veremiyorsunuz. Aslında size uygun olan yazıcıyı bilirseniz karar vermeniz çok daha kolay olacaktır. Yazıcı sektörü de diğer teknolojik ürünler gibi her geçen gün gelişiyor ve çeşitleniyor. Size bu yazıda yazıcı çeşitlerinden bahsedeceğiz. Uygun olan yazıcıyı bulmak ve karar vermek size kalmış.

Yazıcıların kullanım alanları aslında ikiye ayrılır. Bunlar ev ya da iş yeri ve ofis gibi ev dışı kullanım alanlarıdır. Ev de kullanılmak için tasarlanan bir yazıcıyı iş yerinde kullanmak yeterli gelmezken, iş yerleri için tasarlanan yazıcıları da evde kullanmak gereksiz maliyet artışına yol açacaktır.

Evde Kullanım Amaçlı Yazıcılar

Genelde mürekkep püskürtmeli yazıcılar kullanılmaktadır. Bu yazıcıların ana parçası kartuştur. Yazıcıdan yazıcıya kartuş sayısı 2-4 olarak değişkenlik gösterebilir. İki kartuşlu yazıcının biri siyah mürekkepten diğeri de sarı, kırmızı, mavi ve opsiyonel olarak yeşilden oluşur. Dört kartuşlu yazıcılar da yine biri siyah diğerleri de sarı, kırmızı ve mavi kartuşlardan oluşur. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar hem daha ekonomik hem de mürekkepleri bittiği taktirde ucuz maliyetle evinizde bile doldurabileceğiniz yazıcılardır. Evsel kullanımda baskı hızına çok önem vermenize de gerek yoktur. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda, tarama, fotokopi ve faks işlemi de görülebilmektedir. Bu yazıcı türlerinin fotoğraf tab yapma özellikleri barındıranı da mevcuttur. Profesyonel olanları da network bağlanıp uzak bilgisayardan kullanılabiliyor.

Ev Dışı Kullanım Amaçlı Yazıcılar 

Ev dışı kullanılan yazıcılar genel anlamda işletmelerde ticari faaliyetlerini sürdürebilmek amacıyla kullanılırlar. Bu yazıcılar da Nokta Vuruşlu Yazıcılar ve Lazer Yazıcılar olmak üzere iki çeşide ayrılır.

Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Bu tarz yazıcılar iş yerlerinde fatura veya irsaliye yazdırmak için kullanılırlar. Tüm yazıcılar normal kağıt kullanırken Nokta Vuruşlu yazıcılarda otokopili yanlarında sarım delikleri olan özel yapım kağıtlar kullanılır. Bu yazıcılar üzeri mürekkep boyalı bir şeritten renk alırlar ve laciverte yakın bir renk verirler. Nokta Vuruşlu yazıcılarda resim basılmaz yalnızca harf ve rakamlardan oluşan çıktılar alınır. Fotokopi fax benzeri özellikleri bulunmaz. Mürekkebi (Şeridi) bittiği zaman yeni bir şerit ile değiştirilir ve bu şeritlerin maliyeti çok ucuzdur.

Lazer Yazıcılar

Günümüzde en çok kullanılan yazıcı türüdür. Ana malzemesi Toner’dir. Tonerler dolum olabilen bir baskı ünitesidir tam dolu bir tonerle 500 adet ve üzerine yakın (yazıcıya göre min.400 adet) kağıt basıla bilir. Her tonerde dolum yapılamaybilir. Onun yerine yeni bir toner kullanılır. Yeni tonerler maliyetli olsalar da mürekkep yazıcılara göre daha çok ve daha hızlı baskı yapabildikleri için yoğun çalışma ortamında en idealidir. Lazer Yazıcı türlerinde sadece çıktı alabilen de var, fotokopi, fax, tarama hatta mail gönderebilen yazıcılar da var. Profesyonel olan bir lazer yazıcı network üzerinden çalışabilir ve ofis için çalışanların tümünün işlerini kolayca halledebilir. Renkli olan modelleri hem yazıcı bakımından hem de yeni bir toner bakımından maliyetçe yüksektir.

Hangi Tür Yazıcı Kullanmalıyım?

Aylık kağıt basım sayısını önce kafanızda aşağı yukarı çıkarmanız gerekmektedir. Sonra hangi fonksiyonların işe yarar olacağını seçin. Mesela fax numarası olmayan bir yerin fax özellikli yazıcı kullanmasına gerek yoktur. Veya ayda 300-500 arası sayfa yazılan bir yerde de mürekkep püskürtmeli yazıcı kullanmak çok yanlış olacaktır.

 

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir