Dünyanın Kullandığı Tüm Elektriği Bitcoin Emiyor!

By | 04 Aralık 2017
10 ay önce 1.495 views 0 Comment

Bu yıl Bitcoin madenciliği için harcanan elektrik enerjisi, 159 ülkenin yıllık ihtiyacından daha fazla yüksek! İlginç ama gerçek… İşte bitcoin’in üretilme aşamasında yaşanan ve genel olarak göz ardı edilen gerçekler…

Bitcoin sürekli artan fiyatlarıyla 2017’ye damga vurdu. Kripto paranın yıl sonuna kadar 10.000 dolar değere ulaşması bekleniyor. Öte yandan, bilgisayarların işlem gücünü kullanarak bu paraların ‘madenciliğine’ profesyonelce yaklaşan şirketlerin sayısı da arttı.

Yılın başından bu yana Bitcoin madenciliği için kullanılan elektrik enerjisi, 159 ülkenin bir yıllık elektrik ihtiyacından daha fazlaydı. Kripto paraların istatistiklerini tutan Digiconomist, Bitcoin madenciliği için harcanan enerji miktarının 29,05 Kilowatt saat (TWh) olduğunu açıkladı.

Bu enerji miktarı İrlanda, komşu ülkeler Azerbaycan, Gürcistan ve çoğu Afrika ülkesinin bir yıllık enerji tüketiminden daha yüksek. İrlanda her yıl ortalama 25 TWh elektrik tüketiyor.

Tabloda turuncu renkle görülen ülkelerin yıllık elektrik ihtiyacı Bitcoin madenciliği için kullanılandan daha az.

Habertürk’ün haberine göre 2009 yılında herhangi bir grup ya da kuruluş tarafından kontrol edilemeyecek şekilde tasarlanan Bitcoin, yapılan transferlerin kaydı için blok zinciri teknolojisini kullanıyor. Yüksek enerji gerektiren gelişmiş bilgisayar sistemleri, büyük şirketler tarafından Bitcoin madenciliğinde kullanılıyor.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin’in mucitleri sistemlerini sınırlı sayıda kripto para olacak şekilde tasarladılar. Dünya üzerinde yalnızca 21 milyon Bitcoin bulunabilir. Giderek artan madencilik faaliyetlerine karşı sistemin ömrünü uzatmak için madencilik giderek zorlaştırılıyor.

Dijital para madencileri zorlaştırılan işlemi gerçekleştirebilmek ve karşılığında Bitcoin kazanmak için daha da güçlü bilgisayarlara yöneliyor. Daha güçlü bilgisayarlarla hem madencilik hem de Bitcoin transferleri için tüketilen enerji giderek artırıyor.

ING Bankası tarafından yayınlanan bir rapora göre, 1 Bitcoin transferi için kullanılan elektrik, bir evin ortalama 1 aylık enerji ihtiyacına eşit. Bitcoin madenciliğinin büyük bir bölümü, enerji maliyetleri ABD ve Avrupa’dan daha düşük olan Çin’de gerçekleştiriliyor.

Çin madencilik için kullanılan işlem gücünün yüzde 80’inden fazlasını elinde bulunduruyor. Kripto paralar için giderek artan elektrik kullanımının çevreye etkileri konusunda endişeler söz konusu. Uzmanlar, Çin’deki elektrik enerjisinin büyük çoğunluğunun fosil yakıtlardan üretildiğine dikkat çekiyor.

Fosil yakıtların karbondioksit salınımı, küresel ısınma ve ozon tabakasının incelmesi gibi küresel çevre sorunlarına sebep gösteriliyor.

Kaynak: Haberturk

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir