E-Devlet Nedir, Avantajları Nelerdir?

By | 10 Nisan 2017
2 sene önce 493 views 0 Comment

Sosyal devlet olmanın getirmiş olduğu bir takım yükümlülükler vardır. Dolayısıyla buradaki amaç ise insanlara hizmet götürürken hızlı ve de anlaşılır bir şekilde olmasını gerektirir. İşte hız denildiğinde de sosyal devlet anlayışında ilk sırada e-devlet sistemi gelir. Yani vatandaş kendileri hakkında yapabilecekleri her şeyi elektronik ortamda rahatlıkla yapabilmeleri amaçlanır. Bu sistem ilk olarak 1990 yılında geliştirilmeye başlanmıştı ancak o dönemde teknolojinin de günümüzde olduğu gibi pek çok alanda iş göremiyor olması e-devlet uygulamasında biraz daha geri planda kalmamıza neden olmuştu. Bilgisayar eve internetin hızlanması aynı zamanda bu fikrinde kendisini daha fazla göstermesini sağlamıştı.  Kısaca e-devlet için yönetilenlerle yönetenler arasındaki görev ve sorumluluk tanımları da belirlenmiş oluyor. Bu da daha hızlı ve de daha düzenli bir sistem demek.

Elektronik devlet denilen bu sistemde birey ve devlet işleri daha sistematik bir şekilde geliştiği içinde bir takım şeylerde gereksiz bir zaman kaybı da ortadan kaldırılmış oluyor.

E-DEVLETİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Bu sayede devlet aslında daha da şeffaflaşıyor. Bu da başladığınız bir işlemin sonuçlarının daha hızlı yanıt bulması demek.

Devlet bu sayede daha hızlı hale getiriliyor ve iletişim araçlarının da hızından istifade edilmiş olunacak. Özellikle de internet üzerinden alma ve geri bildirimde daha etkin olacak.

Yönetime herkesin daha aktif bir şekilde katılınabilmesi söz konusu olacak. Bu da özgürlüğün daha da önem kazanması demek oluyor.

Kurumsallaşma daha düzenli bir hale getirilecek bir konuda başvuru yapılan kurumunda işini yapıp yapmadığı ortaya çıkmış olacak.

Her şey bilgiye dayalı olacak. Devletin kurumlar arasındaki kollarından haberdar olunduğu içinde tereddütte kalma ihtimali ortadan kalmış olacak.

Vatandaşın hayatı daha da kolaylaştırılmış olacak.


Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir