E-kitap (Elektronik Kitap ) Teknolojisi ve Kindle Paperwhite 2

By | 05 Nisan 2014
5 sene önce 411 views 0 Comment

1997 yılında E-ink (elektronik mürekkep)  şirketi tarafından üretilen elektronik mürekkep , teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza yeni bir olmazsa olmazımız olan E-kitap ları taşıdı.

 eink


    Üretici firmaya göre: “E-mürekkebin en önemli bileşeni, çapı yaklaşık bir insan saçı kadar olan milyon sayıdaki mikrokapsüllerdir. Bir aşamada, her mikrokapsül pozitif yüklenmiş beyaz parçaları içerir ve negatif yüklü siyah parçacıklar akışkan içinde dururlar. Eğer negatif elektrik bölgesi uygulanırsa, beyaz parçaçıklar mikrokapsüllerin üst tarafına gelirler ve okuyucuya görünür olurlar. Bu olay gerçekleştiği bölgenin beyaz olarak görünmesini sağlar. Aynı zamanda siyah parçacıkları mikrokapsüllerin alt tarafına çeken ve görünmemesini sağlayan bir ters elektrik yükü uygulanır. Bu işlemin tersi ile siyah parçacıklar mikrokapsüllerin üst tarafına çekilip o bölgenin siyah görünmesi sağlanır.

Basit örneği ile, demir tozlarından yapılan mıknatıslı çocuklar için olan yazı tahtalarını düşünebilirsiniz. En avantajlı özelliği ise mikrokapsüller sadece hareket esnasında çok düşük enerji harcıyor, onun dışında ekranda aldıkları şekli korumak için hiç bir enerji harcamıyor. Bu da elektronik kitaplara 1-2 ay kullanım ömrü sunuyor.

 E-ink teknolojisini en iyi kullanan ekitap modeli şüphesiz, Amazon firmasının geliştirmiş olduğu Kindle Paperwhite 2 modelleridir. Kitap hassasiyetinde okumaya elveriş tanıyan kindle Paperwhite 2 modelleri , normal bir kitabın yorduğu kadar göz yorar. Fontları kalibre etme imkanı sunan kindle Paperwhite 2 modelleri istediğiniz boyutta okuma imkanıda sunuyor. Gece karanlıkta dahi , ayarlanabilir aydınlatmalı ekranı sayesinde okuma imkanı sunuyor.

KindlePaperwhite 2 modelleri ile ilgili en çok yaşadığımız tedirginlikler , Türkiyeden satın alma yaptığım kitabı açabilirmiyim ? E-pub formatında satın aldığım kitabı kindled açabilirmiyim? Sadece amazon üzerindemi kitap yükleyebilirim?

         KindlePaperwhite 2 cihazınıza , bilgisayarınıza indirdiğiniz tüm formattaki e-kitapları converter programları ile kindleın desteklediği Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, unprotected MOBI, PRC natively; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP

Formatlarına çevirerek kullanmanız mümkün. Bununla ilgili internette açıklayıcı anlatımlar mevcut . kindle da cihaz üzerinden kitap satın alma işlemleri sadece amazon.com üzerinden gerçekleşmektedir. Dilediğiniz lokasyondan bu kitapları satın alabilirsiniz.

paperwihte2paperwhite ışıkpaperwhite incelik

Category: Genel

About Nihat Kaya

4 yıldır İstanbul bilişim Bünyesinde çalışmakta olup , Bilgisayar ve Bilgisayar teknolojileri uzmanıyım. En yeni Bilgisayar teknolojilerini ve gelişimini yakından takip ediyorum.Teknolojinin yaşam standardı olduğu kanısındayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir