Ekranınız Kırılmadan veya Bozulmadan Önce Yedekleme Yapın!

By | 24 Ekim 2017
12 ay önce 494 views 0 Comment

Daha önce bir telefonunuzun ekranı kırıldı ve bundan veri kurtarmak için uğraştınız mı? Cevabınız hayır olsa bile böyle bir durumda alabileceğiniz önlemleri sizler için derledik.

Telefonunuzu kullanırken her an ekranınız kırılabilir. Bu, her ne kadar en kötü senaryolardan biri olsa da ekran kırıldıktan sonra oluşabilecek sorunlar daha büyük bir sorun haline gelebiliyor. Özellikle telefonunuzu uzun süredir kullanıyorsanız birçok hatıranız bu telefonun içinde olabilir. Haliyle telefondan daha çok fotoğrafları ve bilgilerinizi önemseyebilirsiniz.

Öncelikle, ekranınız kırılmış ve daha sonra bu yazıyı okuyorsanız yazının geri kalanı size pek yardımcı olamayacak. Daha doğrusu hiçbir bilgi size yardımcı olmayacak. Hele hele telefonda parmak izi tarayıcısı bulunuyorsa işiniz neredeyse imkânsıza ulaşıyor. Anlattığımız kısımda, veri kurtarma işlemi gerçekten çok sancılı bir süreç. Bu durumda tek çareniz telefonunuzun fahiş fiyatlı ekranını değiştirmek olacaktır.

Eğer henüz telefon ekranınızı kırmadıysanız, öncesinde alacağınız ve hayat kurtaracak önlemleri sizler için sıraladık. Her teknolojik cihazın bozulma ihtimali olduğunu belirtelim.

1- Önemli bilgilerinizi SD kartınıza yedekleyin.

Birçok Android telefonda SD kart desteği hala bulunuyor. Daha çok telefonun depolama alanı yetersiz kaldığında kullandığımız SD kartların depolama ve güvenlik konusunad usta olduklarını söyleyebiliriz. Fotoğraf ve video gibi birçok alanı kaplayan özel bilgilerinizi ve fotoğraflarınızı SD karta yedekleyebilir ve erişim sorunundan kurtulabilirsiniz.

Tabi ki yalnızca SD kart hem güvenlik hem de depolama olanağı sunmuyor. Olası bir çalıntı durumunda SD kartınıza şifre koyarak, bilgilerinizin başkalarına ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

2- Bulut teknolojisini sonuna kadar kullanın!

Günümüzde en faydalı teknolojilerden biri olan Cloud adı verlien sistem, verileri kaybolma riskine sokmadan sunuculara yüklemenize olanak sağlıyor. Google, Outlook gibi firmaların sunduğu bulut hizmetine fotoğraf ve diğer verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir sorunda verilerinizi kaybetmemiş olacaksınız.

3- Google Fotoğraflar

Aslında Google Fotoğraflar da bulut hizmetine dahil edilebilir fakat hem Android hem de iPhone telefonlarında kullanılan Google Fotoğraf’ın diğer bulut hizmetlerinden çok daha kapsamlı olduğunu düşündüğümüz de ayrı bir başlık altında açıklama ihtiyacı duydum. Google Fotoğraflar sayesinde çektiğiniz fotoğraflarda bir çözünürlük kaybı aşamadan veri tabanına kaydedebilirsiniz. Telefonda yer açmak için de bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir