Elon Musk Spor Arabayı Uzaya Nasıl Yolladı?

By | 04 Mart 2018
8 ay önce 1.075 views 0 Comment

ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX, kargosunda Tesla marka spor otomobil taşıyan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy’i başarıyla uzaya fırlattı.

Siz bu yazıyı okurken Tesla Roadster araba, içindeki insan temsili mankenle, teybinden David Bowie’nin şarkısını çala çala Mars’ın yörüngesine doğru ilerliyor.

Kiraz kırmızısı elektrikli motora sahip Tesla Roadster tekerleri uzay giysilerinden yapılmış, yolcunun kemeri de takılı. “Astronot” şoförün yanına da uzaylılarla karşılaşırsa diye kullanışlı bir not iliştirilmiş: “İnsanlar tarafından Dünya’da yapılmıştır. “Arabanın konsolunda bulunan ekranında da “Panik olma!” yazılı.

Orijinal fotoğraftır

SpaceX şirketinin kurucusu ve bu büyük şovun fikir babası Elon Musk bile, yaşananları şaşkınlıkla izledi. Fırlatmanın ardından da Musk “Çılgınca şeyler gerçek olabiliyormuş” dedi.

Elon Musk’ın Projesi

Elon Musk bir süredir uzaya fırlatmak için güçlü bir roket planlıyordu. Bu roket dünyanı çevreleyen yüksek enerjili radyasyon kemerinden geçerek uzayın derinliklerine doğru yol alacağı bir misyon için geliştirilecekti. SpaceX şirketinin ürettiği dünyanın en güçlü roketi konumunda olan Falcon Heavy isimli roket, Musk’ın Tesla spor arabasıyla beraber Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı. Uzay üssü yakınlarında toplanan yüzbinlerce kişi gökyüzüne bakarak bu tarihi ana tanık oldu.

Geri sayımdan dakikalar önce Nasa’nın iletişim sorumlusu Jeff Lucas’ın fırlatmanın başarılı olamayacağı hakkında şüpheleri vardı. Fırlatma anını izlemek için gelen izleyicilere “Turuncu dumanlar kuleyi kaplayıp ardından dağılana kadar alkışlamayın” dedi.

Fırlatmanın sonunda rüzgar dağıldı, gökyüzü netleşti ve Falcon Heavy sis ve buharların arasından tarihi yolculuğuna başladı. Kalkışta kullanılan üç roketten ikisi başarıyla Dünya’ya geri indi. SpaceX’in fırlatma merkezinde hoparlörlerden David Bowie’nin Life on Mars (Mars’ta yaşam) şarkısı çalmaya başladı.

Roketin yörüngede birkaç yüz milyon hatta milyarlarca yıl kalacağı tahmin ediliyor.

Fırlatışın 90 milyon dolara mal olduğu düşünülürse Musk’ı eleştirenler de az sayıda değiller. NASA da, insanları aya ve daha sonra da Mars’a göndermek için Space Launch System (SLS) adını verdiği kendi ağır fırlatma roketini geliştiriyor. SLS de uçuş başına 1 milyar dolara mal olacak. Bu nedenle birçok kişi Musk’ın neden bu kadar pahalı bir gösteri uçuşu yapmaya karar verdiğini merak ediyor. Birçok eleştirmen bu zamana kadar yapılmış dünyanın en güçlü roketi olan Falcon’un, daha işe yarar yüklerin uzaya taşınmasında kullanılabileceğini savunuyor.

Ayrıca eleştirmenler fırlatma sonrası Tesla fabrikalarının sipariş yetiştiremediği haberlerinin gelmesinin ardından Musk’un nasıl bir reklam başarısına ulaştığı konusunda hem fikir.

Ne olursa olsun, SpaceX’in dolayısıyla Musk’un planı gerçekleşti ve şirket kendini uzay ticareti yarışında önemli bir yere koydu.

Elon Musk da roketin fırlatılmasından kısa süre önce verdiği demeçte;

“Eğer başarılı olursak, ağır yük roket şirketleri için oyun bitecek. Bu, yeniden kullanılabilir uçaklara sahip şirket ve tek kullanımlık uçak şirketlerinin olduğu bir dünyada, sizin gitmek istediğiniz yere paraşütle atlamanız ve sizin ardınızdan da uçağın bir yerlere çarparak düşmesi gibi bir şey. Kulağa çılgınlık gibi geliyor ama roket işi böyle.” ifadelerini kullandı.

Falcon Heavy’nin başarılı bir şekilde uzaya gönderilmesi Ay’ın üstünde yeni bir uzay istasyonu kurmak, uzaya yeni bir telekom ya da casus uydu taşımak ve uzayın derinliklerinde farklı noktalara insanları getirip götürmek gibi hayallerin de gerçek olabileceğine işaret ediyor.

Sizce bu olay dünya tarihini değiştirmiş olabilir mi? Ya da uzayda kolonileşme adına atılan ilk emekleme adımları mı?

Aşağıda bulunan videodan anlık bir şekilde Tesla Roadstrar’ın nerede olduğunu takip edebilirsiniz.

Kaynak: BBC

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir