eSIM nedir? Ne işe yarar?

By | 21 Haziran 2017
1 sene önce 564 views 0 Comment

Yavaş yavaş, SIM kart teknolojisinde yeni bir çağ açacak olan eSIM teknolojisinin olduğu çağa giriyoruz.

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla, markalar her geçen gün daha gelişmiş özellikler ile ürünlerini piyasaya sürüyorlar. Ancak halen eSIM teknolojisi hayata tamamen geçemedi. Belki de bu teknolojinin adını bile ilk defa duymuş olabilirsiniz, eSIM teknolojisi, cihazlara gömülü halde gelen SIM teknolojisi anlamına geliyor. Bu sayede çok daha güçlü bağlantılar kurulabiliyor ve çekme sorunları neredeyse ortadan kaldırılıyor. İlk kez 4 yıl önce, 2013 yılında duyduğumuz eSIM teknolojisi, duyurulduğu günden bu yana telefonlara girecek atılımlar yapamamıştı. Ta ki bugüne kadar.

Bu durumu, birden fazla cihaza destek vermek içni güncelleme yapan GSM Alliance (GSMA) bozarak eSIM için ilk somut adımı atmış oldu. GSM Alliance’den sonra Microsoft, Intel ve Qualcomm da ortaklık yaparak eSIM teknolojisi çalışmalarına başlamışlardı. Tüm bu atılımlar sonrasında önümüzdeki sene yavaş yavaş eSIM teknolojisine geçiş yapacağız gibi görünüyor.

Peki bu eSIM teknolojisi tam olarak nedir? eSIM kart teknolojisi, adını gömülü SIM anlamına gelen embedded SIM’den alıyor. Yani bu teknolojiyle birlikte, SIM kartlar telefonlardan çıkarılamayacak ki buna da ihtiyaç duyulmayacak. Çünkü tüm eSIM kartlar tüm operatörler ile uyumlu bir şekilde çalışacak. Bu yüzden gerek operatör gerek numara değişikliğinizi fiziksel olarak SIM kartınıza bir temasta bulunmadan gerçekleştirebileceksiniz.

Şu an bu teknolojisi için T-Mobile ve AT&T şirketleri çalışma yürütüyor. Aynı zamanda bu çalışmaların büyük bir ortağı da var: Microsoft! Mart ayında GSMA tarafından yayınlanan bir nevi pilot güncelleme ile 800 telefon için eSIM teknolojisi hayata geçmişti.

Şuan piyasada, bu teknolojiyi kullanan hangi cihaz var derseniz Samsung Gear S3 cevabını sizlere verebiliriz. Bu cihaz, eSIM teknolojisini ilk barındıran cihaz olma özelliğini taşıyor. En geç 1 yıl sonra tüm yeni telefonlarda eSIM teknolojisi kullanılması bekleniyor.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir