Fidye Yazılımlarından Nasıl Korunuruz?

By | 30 Mayıs 2017
1 sene önce 438 views 0 Comment

Geçtiğimiz haftalarda binlerce kullanıcı bilgisayarını ilk açtığında WCry, WannaDecryptOr ve WannaCrypt olarak bilinen WannaCry adlı kötü amaçlı yazılım tarafından saldırıya uğradığının farkına vardı. Bu kötü yazılım nedeniyle bilgisayarı kötü niyetli kişilerine eline geçen bilgisayarlar ödeyene kadar bilgisayardaki dosyalara erişmenizi engeller.

Dünyanın birçok noktasında FedEx, Renault gibi markalarda dâhil olmak üzere farklı ülkelerdeki bilgisayarların saldırıya uğradığı bilgisayarların özellikle hedef alınmadığı görülse de fidye yazılımları ile bilgisayarları erişime tamamen imkânsız hale geldi. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için neler yapılmalıdır.

Fidye yazılımı nedir?

Kötü niyetli program ile oluşturulan bilgisayar virüsüdür. Amaçları bilgisayarınızın sabit disklerinizi taramak ve bunlara erişemeyeceğiniz kadar çok dosya şifrelemek için tasarlanmıştır. Dosyalar hâlâ oradadır ve dosyalarınızı geri almak için fidye bir miktar ödersiniz.  Bazen, ödemeyi yaptıktan sonra dosyaların şifresini çözmek için bilgisayar korsanlarının manüel müdahalesi gereklidir. Ancak suçlularla ilgilendiğiniz için söz verdikleri şeyi yapacaklarını düşünmek için hiçbir neden yok. Bu nedenle çoğu uzman size ödememenizi önerir.

WannaCry nasıl çalışır?

“Ooops, dosyalarınız şifrelendi!” diye bir mesaj görüntüleyerek bilgisayar karşısında şok yaşatan kötü yazılımlar kullanıcılara bir e-posta eki olarak da ulaşabilir. Bu yöntem, eki açan bilgisayar kullanıcılarına veya e-postadaki bir bağlantıyı tıklatarak programın çalışmasına neden olur. E-posta gönderen olarak çoğunlukla kendi adres defterindeki birisi gözükür. Amacı güvendiği bir mail zannederek kullanıcı genellikle bu ekleri açar veya bağlantıları meraktan seçerler. WannaCry daha sonra bilgisayardaki tüm dosyaları ve belgeleri şifreler ve böylece kullanıcı bunları açamaz. 

Yeni kötü amaçlı yazılımların yayılması

Geçtiğimiz haftalarda hızla yayılan WannaCry şuanlık oratadan tamamen kalmış gibi gözükse de, Reuters’in bir raporunda  yayımlanan raporlara göre güvenlik açıklarını sızdıran grubun önümüzdeki Haziran ayında daha da fazla harekete geçeceği belirtildi. Bu gibi saldırıların bilgisayar açıklarını kullanarak kullanıcıların bilgisayarlarına sızdıkları için bilgisayarların güvenliğine önem vermeleri gerekmektedir. Açıklamalar, suçluların web tarayıcılarına, telefonlara, yönlendiricilere ve Windows 10 sistemlerine zarar verebilecek kötü amaçlı yazılımları kodlamasına olanak tanıyacaklarını gösteriyor. Bilgisayarlarınızın ve dosyalarınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olması için Microsoft ipuçlarını kullanabilirsiniz.  

 

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir