Firmalardan Gelen Toplu SMS’leri Engelleme

By | 25 Ekim 2017
12 ay önce 608 views 0 Comment

Firmalardan gönderilen toplu SMS’lerden siz de şikayetçi misiniz? Bunları nasıl nasıl engelleyebileceğinizi, yazımızda anlatmaya çalışıyoruz:

Telefonlara gelen reklam mesajlarının sayısında günden güne artış yaşanıyor. Sevgilinizden bu kadar sık mesaj almadığınızı bile iddia edebilirsiniz. Birçok kişi de bu mesajlardan rahatsız ve nasıl iptal edeceğini düşünüyor. Evet, mesajları iptal etmenin bir yolu bulunuyor. Bu tarz reklam mesajlarının, dikkat ederseniz sonunda B ile başlayan bir kod bulunur. Örnek vermek gerekirse B003 Vodafone, B011 ise Doğan TV’ye ait kodlardır.

Bu kodlar sayesinde toplu mesajların kimden geldiği belli olur. Turkcell, BIM gibi büyük firmaların isimleri belli olsa da kodları yine de kullanıyorlar. Durum böyle olunca bu kodları kullanarak mesajları engelleyebiliyorsunuz.

Piyasanın önde gelen firmalarının mesaj kodları;

  • B001 AVEA İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞ
  • B002 TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ AŞ K
  • B003 VODAFONE TELEKOMÜNİKASYON AŞ
  • B011 DOĞAN TV DİGİTAL PLATFORM İŞLETMECİLİĞİ AŞ
  • B018 SUPERONLİNE İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş
  • B019 TTNET A.Ş.
  • B020 TURKNET İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.

BTK’nin sitesi üzerinden güncel ve bir o kadar da uzun listeye ulaşabilirsiniz. Bu kodları ve şirketleri araştırarak hangi şirketin mesajını telefonunuzda görmek istemediğinizi seçebilirsiniz. Eğer reklam mesajlarının sonunda bu kodlar bulunmuyorsa, direkt olarak BTK’ya şikayet etmenizi öneriyoruz.

Öncelikle, listeden kodu detaylıca inceleyin. Eğer bu kod, birden fazla firma tarafından kullanılıyorsa tüm bu firmaların mesajlarını engellemiş olacaksınız.

Seçtiğiniz kodu kopyalayın veya aklınızda tutun. Ardından mesajlar uygulamasının sağ üst kısmında bulunan üç noktalı simgeye tıklayarak ayarlar bölümüne ulaşın.

Ayarlar bölümünde genelde alt kısımda bulunan spam ya da kara liste yazan butona tıklayın. Çkan sayfada filtre seçeneğini açın ve spam / gereksiz / kara liste mesajlarına ifade eklemek için ortaya çıkan butona tıklayın.

Sağ üstte bulunan kısımda ekleye tıkladıktan sonra aklınızda tuttuğunuz veya kopyaladığınız kodu buraya yazın. Bu işlemi yaptıktan sonra, bu koda ait mesajlar telefonunuza düşmeyecek.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir