Geceleri bilgisayarı açık tutmak, bilgisayara zarar verir mi

By | 31 Ekim 2017
12 ay önce 603 views 0 Comment

Bilgisayar kullanan birçok kullanıcı, bilgisayar uzun süre açık tutulursa bu durumun bilgisayara zarar vereceğini düşünebilir. Peki, bu efsane gerçek mi?

Genelde bilgisayar başında uzun süre geçiren insanlar, geceleri bilgisayarı kapatmazlar. Birileri de mutlaka bilgisayarınızı kapatmanız gerektiğini söylemiştir. Peki, bu böyle midir? Bilgisayarınızı uzun süre açık tutarsanız ne gibi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz?

Aslında kulaktan kulağa gelerek iyice yayılan bu söylem, ilk bilgisayarın çıktığı güne kadar dayanmaktaydı. O dönemlerde bilgisayarın bellekleri düşük kapasiteli olduğu için bir sonraki gün yeni bir işlem gerçekleştirmeniz için makineyi kapatıp açmanız gerekiyordu. Bilgisayar donanımları istediği kadar güçlensin, bu inanış hiç bitmeyecek gibi görünüyor.

Günümüz bilgisayarları, ilk bilgisayarların donanımlarına göre çok üst düzey makinelerdir. Bu sebeple bilgisayarınızı geceleri kapatmak zorunda değilsiniz. Ancak güçten tasarruf etmek için geceleri kapatabilirsiniz. Sadece uyuduğunuz zamanlarda bilgisayarınızı kapatsanız bile her ay %30 oranında bir enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Birçok kişi, uyuduğu ortamdaki ses ve ışıktan rahatsız olur. Bilgisayarın fanları da zaman geçtikçe daha fazla ses çıkarmaktadır. Bu sesten kurtulmak için bilgisayarınızı kapatabilirsiniz.

Sistemlerimiz fazlasıyla güçlenmiş ve bellek kapasitelerimiz arşa değmiş olabilir. Ancak hala sınırsız bir gücümüz yok. Bu sebeple bir sistem sorunu ile karşılaşmasak bile bilgisayarımız uzun süre açık bırakıldığından bellek dolumu yaşayabilir ve bu da bilgisayarı yavaşlatabilir. Unutmayın, bilgisayarın maksimum hızına ulaştığı an, yeniden başlatıldığı andır.

Son olarak, bilgisayar donanımlarımız istediği kadar güçlenmiş olsun, her donanımın kullanım ömrü bellidir. Bilgisayarı sürekli olarak açık tutarsanız, kullanım ömrü de o oranda kısalacaktır. Bilgisayarı ihtiyacınız olmadığı anlarda kapatırsanız ve arada sırada donanımları temizlerseniz, bilgisayarınızı daha fazla kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir