Google’da arama yaparken işinizi kolaylaştıracak 6 ipucu

By | 16 Ağustos 2017
1 sene önce 572 views 0 Comment

Google, bilinenden daha da gelişmiş bir arama motorudur. Eğer doğru kullanırsanız her şeyi bulabilirsiniz. Biz de sizler için aramalarınızı kolaylaştıracak ipuçlarını derledik.

Herkesin bildiği gibi internet sayesinde yaşadığımız çağda her bilgiye ulaşabiliyoruz. Her gün kullandığımız Google’nin işimizi kolaylaştıracak yöntemlerini bulunuyor.

1- Hatırlanılamayan bilgiler

İsimlerinin aynı olduğu iki ünlü arasında kaldığımızı düşünelim. Ünlüyü aratmak istiyoruz fakat soyadını bilmiyoruz. İşte tam da bu anda bize göre bir arama özelliği sunuluyor. Aratmak istediğimiz şeylerin arasına ” | ” sembolünü veya aralarına ” or “yazarak iki seçeneği de bir arada aratabilirsiniz.

2- Daha geniş arama sonuçları

Aradığımız bilgiyle alakalı daha geniş sonuçlara ulaşmak istiyorsanız benzer anlamlarını bulmak istediğiniz kelime önüne “like” anlamına gelen “~” sembolünü koymanız gerekiyor. Bununla birlikte normal arama sonucuyla bulunamayacak sonuçlara da ulaşmış oluyorsunuz.

3- Web sitesinde aratmak

Aramanızı belli bir web sitesi içerisinde yapmak istiyorsanız önce website adresini sonra da arasında boşluk bırakarak aramak istediğiniz kelimeyi yazmanız yeterli.

4- Eksik bilgilerle arama yapmak

Aklınızda bir film yada şarkı olduğunu fakat bunların isimlerini bir türlü hatırlayamadığınızı düşünelim. Aklınızdaki kısmı yazıp sonuna bir “*” işareti koyarsanız Google sizin için bunu hatırlayacaktır.

5- Uzun bir kelime aratmak

Bir kelime grubu aratacaksınız ancak bu grubun yalnızca bir kısmını hatırlıyorsunuz. Kelimeler grubundaki hatırladığınız kelimeleri yazıp, aradaki kayıp kelimeler yerine “Around (kayıp kelime sayısı)” yazarak aradığınız sonucu kolayca bulabileceksiniz.

6- Yıllar arasında arama yapmak

Araştırma yapıyorsunuz ve sadece belirli yıllar arasındaki, spesifik bilgilere ihtiyacınız var. Bu konuda yine Google yardımınıza koşuyor. Aranılan bilginin yanına “(Herhangi bir yıl)…(herhangi bir yıl) ” yazıp yıl aralığı vererek arama yaptığınızda istediğiniz sonuçlar karşınıza çıkacaktır.

Bonus- Başlık ya da URL aramak

Belirli bir başlıktaki yazıları, alakasız sonuçlar olmadan aramak veya belirli bir sitenin URL’sini bulmak istiyorsunuz. Belirli bir başlık için “intitle: aramak istediğiniz kelime” yazmanız, aradığınız başlığı önünüze getirirken URL bulmak için de “inurl: site ismi” şeklinde aratmanız yeterli olacaktır.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir