Gorilla Glass nedir? Ne işe yarar?

By | 22 Ağustos 2017
1 sene önce 2.675 views 0 Comment

Akıllı telefonla ilgilenmeyen insanların bile adına aşina olduğu Gorilla Glass’ın ne işe yaradığını hiç araştırdınız mı?
Gorilla Glass, Corning Inc. tarafından ilk olarak 2015 yılının ortalarında tasarlanmış ve ortaya çıkarılmış bir tür camdır. Doğada normal koşullarda oluşmayan bu cam, çizilmeye ve kırılmaya en dayanıklı camdır.

Corning Gorilla Glass‘ın yapısı, standart cam üretim işlemi şeklinde değildir; alkali-luminosilikat denen bir isme sahiptir. Bu işlemde Alüminyum, Silikon ve Oksijen molekülleri bir araya getirilir ve ortaya bu dayanıklı cam çıkar. Piyasada bolca gördüğümüz ve çekicin bile kıramadığı ekranları aslında ilk olarak bu firma bulmadı. Chemcor adındaki firma, bu işi daha çok otomotiv alanında yapmıştı. Corning firması, akıllı telefon patlaması yaşandıktan sonra böylesine bir gelişim gösterdi.
Temel anlamda telefonumuzu koruyan Gorilla Glass’ı sürüm sürüm incelemeye ne dersiniz?
1- Gorilla Glass 1

2005 yılında piyasaya sürülen ve ilk iPhone telefonlarında kullanılan bu model, sadece 250 cihazda kullanılabilmişti. iPhone ekranında bulunan Gorilla Glass sayesinde ekranda parmak izi neredeyse hiç kalmıyordu ve bu cam o yıllarda 1.5 mm kalınlığındaydı.
2- Gorilla Glass 2

2012 yılında tanıtılan Gorilla Grass 2, dayanıklılık anlamında pek bir yenilik içermese de inceltilmiş yapısı ile dikkatleri üzerine çekmişti. Gorilla Glass 2, ilk versiyonuna göre %20 daha inceydi ve 50 kiloluk basınca dayanabiliyordu. Dünya çapınca büyük başarıya ulaşan bu cam, 600 milyonu geçik cihazda kullanıldı. (ilk model yalnızca 250 cihazda kullanılmıştı.)


3- Gorilla Glass 3

Gorilla Glass 3 ile firma yeni bir üretime geçti diyebiliriz. Bu üretimde firma hem camını inceltti hem de dayanıklığı arttırdı. Gorilla Glass 3’de kullanılan NDR teknolojisi ile birlikte daha önceki sürümüne göre %35 daha dayanıklı oldu. Gorilla Glass 3, 2013 yılında tanıtılmıştı.


4- Gorilla Glass 4

2014 yılında tanıtılan bu model, Gorilla Glass 3’e göre tam 2 kat daha dayanıklıydı.


5- Gorilla Glass 5

Düşmeye karşı dayanılılığı en üst düzeye çıkaran bu sürümde, dayanıklılık tam dört kat arttı ve Gorilla Glass 5, 1 metre ve altındaki mesafelerden düşürüldüğünde hiçbir şekilde kırılmama lisansını aldı.

POLED Nedir? AMOLED teknolojisi ile arasındaki farklar nelerdir?

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir