Güç Düğmesi Bozulan Telefonları Kontrol Etmek

By | 05 Kasım 2017
12 ay önce 812 views 0 Comment

Geçtiğimiz 10 yılda, tuşlu telefonların yerini artık büyük ekranlı, dokunmatik telefonlar aldı. Fakat tüm telefonlarda cihazı açıp kapatan, ekranı kilitleyip açan bir fiziksel tuş bulunuyor. Peki, bu tuş kırılırsa telefonu nasıl kontrol edeceğiz?

Hasar gören ve çalışmayan bir güç düğmesini düşündüğümüzde, telefonun bu düğmesi değişmiyorsa, telefonu çöpe atmanız gerektiğini size düşündürebilir. Fakat basit yöntemler sayesinde telefonu çalışır durumda tutabilirsiniz. Unutmayın ki bahsedeceğimiz yöntemler, her cihaz için uygun olmayabilir.

Eğer telefonun güç düğmesi bozulursa, ilk olarak USB hata ayıklama ve Güç Zamanlamasını açmanız gerekiyor. Bunun için;

Ayarlar bölümünde geliştirici seçeneklerini açarak USB Hata Ayıklaması’nı aktif hale getirin. Eğer geliştirici seçeneklerini telefonda göremiyorsanız, telefon hakkında kısmındaki derleme numarasına birkaç kez art arda basın, daha sonra menünün geldiğini göreceksiniz.

Güç düğmesi bozulan bir cihazı, zamanlanmış güç ayarı ile kurtarabiliriz.

Fakat bu bölüm her Android telefonda yer almıyor. Eğer telefonunuzda bu özellik varsa güç düğmesi kırılmadan da açabilirsiniz. Çünkü bu sayede telefonunuzu istediğiniz zaman kapatabilir, istediğiniz zaman açabilirsiniz.

Ayarlar bölümünde, zamanlanmış güç menüsünü bularak dilediğiniz ayarı yapabilirsiniz. Fakat, dediğimiz gibi bu her telefonda bulunmayabilir.

Güç düğmesiyle ekran kilidi tek bir düğmeyse ve bu düğme kırılırsa ne yapabilirsiniz?

Kırılan ya da bozulan güç düğmesinin en kötü senaryosu, bu düğmenin her iki işlevi de karşılamasıdır. Eğer böyle bir sorununuz varsa, telefonunuzun ekranını yazı bitene kadar kapatmayın.

Telefon kapalıyken güç düğmesi hasar gördüyse ne yapabiliriz?

Bir bilgisayara telefonu bağlayın. Birçok telefon bilgisayar ile bağlantı kurulduktan sonra şarjı varsa açılmaya zorlanır. Telefonu bilgisayara bağladıktan sonra ayarlar kısmına ADB kodlarıyla erişim sağlayabilirsiniz. Bu sorunun çözümü biraz uzmanlık gerektiriyor. Eğer bu konuda kod uzmanlığınız yoksa bir telefon servisine danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Telefon açıkken güç düğmesi hasar gördüyse ne yapabiliriz?

Telefon kilidini açmak için başka bir numaradan mesaj gönderin veya arama yapın. Birçok telefon da şarj almaya başladığı anda kilidini açarlar. Telefonunuzda parmak izi okuyucusu varsa, keyfinize diyecek yok!

Öte yandan Google Play Store’da bulunan bazı uygulamalar sayesinde güç düğmesi bozulsa da telefonun tüm işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olabilirsiniz.

  • Hareket durumuna göre kilidi açan uygulama: Shake to Lock/Unlock veya Gravity Screen
  • Güç düğmesinin işlevlerini ses düğmelerine aktaran uygulama: Power Button to Volume Button

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir