Güvenli İnternet İçin Küçük Eklentiler

By | 08 Ekim 2012
6 sene önce 1.595 views 8 Comments

İnternetten yararlanmak her çocuğun temel hakkıdır. Sokakta yaşanan özgürlük duygusu, pekala sanal dünyaya da taşınabilir. İnternet mini mini birleri dolaştıran sihirli halı gibidir. Dünyamıza açılan bu büyük pencereden nefes almaya başlamak bile önemli bir adımdır. İnternet güvenliği demişken, açılan pencereleri belirlemek senin elinde! Uçan halıyı yönlendiren de yine sen olmalısın. Türkiye’de internet sağlayıcıların sunduğu çocuk profilleri saymakla bitmez. Kararlarını veremeyenler ve uygulamaların tartışmaya açık olduğunu düşünenleri buraya alalım. Birazdan alternatif arayışlara yöneleceğim. İşte bu yazımda küçük web araçlarını tanıtmak istedim.

İnternetin uçsuz bucaksız ve zenginliklerle dolu dünyasını biraz kısıtlamanın zamanı geldi. Size bu konuda hemen eşlik etmek isterim. Başlamadan önce, açık kaynak kodlu tarayıcılara ihtiyacımız olacak. Firefox veya Google Chrome programları ile çalışan eklentileri listeye dahil ettik. Bu hatırlamayı da yaptığımıza göre artık başlayabilirim.

1) İnternet Sahtekarlığına Karşı: WOT!
Dolandırıcılar bilgisayar başına geçtikleri zaman kişisel bilgilerinizi, banka bilgilerinizi ve şifrenizi toplamaya başlarlar. Kötü niyetli kişiler bir bankanın internet sayfasının ikizini oluşturarak size bir e-posta gönderirler. Sizden banka kart numarası ve şifresi gibi kişisel bilginizi isterler. İnternet güvenmediğiniz siteleri belirlemek sizin için zorsa, WOT var. İnternet sahtekarlarına karşı savaş açan bir eklenti. Ziyaret ettiğiniz sitelerin hangi sınıflandırmaya girdiklerini size söylüyor. ( Bkz: https://chrome.google.com/webstore/detail/bhmmomiinigofkjcapegjjndpbikblnp )


2) Aileler için internet Filtresi: WebFilter!
İnternette çocukları rahatsız eden resim, ses ve videoları takip etmek artık çok kolay. Aileleri yormayacak eklenti, milyonlarca sayfayı filtreleyecek kadar başarılı! Üstelik arama motorlarına yazılacak kelimeleri hemen engelleyebilir. Bir tıkla Firefox eklentisini indirin. ( Bkz: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/webfilter/?src=search )


3) Bilgisayarı virüslerden koruyun: DR. Web!
Bilgisayara virüs buluşmasını önlemek için türlü türlü yollar vardır. Öncelikle bir anti-virüs programı kurmakla işe koyulabilirsin. En az haftada bir kez anti-virüs programını güncellemek yetmeyecek. Mutlaka bilgisayarına tam virüs taraması yaptırmalısın. Güvenli olmayan internet sitelerinden dosya indirmeyin. İşte güvenli olmayan siteleri sana söyleyen bir eklenti Dr. Web! Arama motorunda yaptığın sonuçları bir güzel tarıyor. Güvendiği siteleri hemen işaretliyor. Bir tıkla chrome eklentisini indirin. ( Bkz: https://chrome.google.com/webstore/detail/drweb-anti-virus-link-che/aleggpabliehgbeagmfhnodcijcmbonb )


Bu yazıda internet güvenliği için öyle büyük ve paralı programlara ihtiyaç olmadığını anlatmak istedim. Keyifli ve güvenli bir sörf dilerim.
.

Share it people

8 thoughts on “Güvenli İnternet İçin Küçük Eklentiler

 1. Teaming

  Bilişim suçlarının günden güne arttığı şu dönemde bu tarz bir tarayıcı eklentisi kesinlikle herkesin bilgisayarında olması gereklidir. Üstelik bilgisayarı yoran arka planda çalışan ücretli yazılımlara nazaran oldukça iddealı bir programa benziyor. bankacılık işlemlerindeki şüphelerimden artık sıyrılacağım sanırım. teşekkürler.

  Reply
 2. Src

  Erdinç bey tebrik ederim. Elinize sağlık güzel çalışma olmuş. Bizi bilmediğimiz konularda aydınlattığınız için size ayrıca teşekkür ederim ve bloglarınızın devamını bekliyorum.

  Reply
 3. Murat

  Güngeçtikçe artan bilişim mağdurluklarına karşı mükemmel bir bilgilendirme olmuş. Yapmış olduğunuz bu özverili çalışmadan dolayı teşekkür ederim. Elinize sağlık…

  Reply
 4. soldier

  Paylaşım için teşekkürler. Çoluk çocuğu yanlış yönledirebilecek sitelerden böylelikle korum sağlamış olacağız.

  Reply
 5. özgür çıkmaz

  Bu sağduyulu davrınşınızdan dolayı size teşekkür ederim,bilgilendirme için ayrıca teşekkürler.

  Reply
 6. Erman Erol

  Uzun uzadıya yazılanları genelde okumam. ilk başlıktan dikkati çekti yazılanlar. Bu denli bilgisi net ve güncel yakalamasından dolayı Erdinç Bey’ e teşekkür ederim. Bilgi amaçlı mailleriniz devamı bekler, meslek hayatınızda başarılar dilerim.

  Reply
 7. internet

  hepside birbirinden önemli eklentiler açıklamalarıda çok güzel olmuş teşekkürler

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir