HDR NEDİR? NE İŞE YARAR?

By | 23 Mart 2017
2 sene önce 2.480 views 0 Comment

High Dynamic Range in baş harflerinden oluşan HDR yi profesyonel fotoğraf makinalarında, akıllı telefonlar ve 4K akıllı televizyonlarda görmekteyiz. Peki HDR nedir? Ne işe yarar? Çeşitleri nelerdir?

En az üç adet çekilmiş aynı kadraja ait fakat farklı pozlanmış fotoğraflar yazılım ile karanlık ve aydınlık yerleri belli bir kural ile yeniden değerlendirilerek dördüncü ve göze daha hoş gelen doğal fotoğraf oluşturulur. 0 poz değerinde karanlık çıkan yerler + pozlanmış kareden, aydınlık çıkan yerler – pozlanmış kareden alınır. Böylece ışığın dengesizleştirdiği sahneler daha detaylı ve net hale gelir ve HDR uygulanmış olur. Bundan dolayı HDR özelliği olan akıllı telefonlar ile çekilmiş fotoğraflar daha net ve doğal, HDR özelliği olan televizyonlar da aynı şekilde net ve doğal hale gelir.

Güneş ışığında gölgeli bir fotoğraf çekilecekse güneş ışığının etkisini azaltıp gölgedeki detayları ortaya çıkarmak için fotoğraf makinasının HDR özelliği kullanılır. Özellikle arkadan gelen ışıkta sahne çekiminiz varsa yüzlerin karanlık çıkmaması için bu özellik çok işe yaramaktadır. HDR ile hareketli çekimler ve çok canlı renkler çekilmemelidir. Aksi halde doğallıktan uzak gerçek dışı resimler elde edersiniz.

4K HDR TELEVİZYONLAR

HDR’nin televizyonlarda da aynı mantıkla çalıştığını söylemek mümkündür. Televizyonlarda en önemli unsurların başında gelen kontrast HDR sayesinde geliştirilmiş, siyahlar daha siyah beyazlar daha beyaz hale gelmiştir. Bu sayede özellikle beyazların ve siyahların tonlanması çok önemlidir. Örneğin kar sahnesindeki ayak izlerinin beyazın patlatılmadan tonlanıp doğal bir şekilde gösterilebilmesi gerekir.

4K televizyonların HDR desteği yoksa istenilen doğal görüntü elde edilemez. HDR 4K nın görüntüsünü iyileştirmeye yarar. HDR her boyuttaki ekranda geliştiriliyor ve kullanılmaya başlandı. Sony dışında tüm markalar HDR teknolojisini sadece 4K modellerinde kullanmaktadır. Ancak Sony 1080p çözünürlükteki modellerinde de bu teknolojiyi kullanmaya başladı. İlerleyen zamanlarda 4K ve HDR teknolojilerinin televizyonlarda standart hale geleceği beklenmektedir.

Piyasada markaların ortaya çıkardığı farklı tipler mevcut. Temelde ise bunları ikiye ayırmak mümkün. HDR 10 ve Dolby Vision. HDR 10 standardı UHD Alliance tarafından geliştirildi. HDR 10 desteğine sahip televizyonlarda Ultra HD Premium logosunu görebilirsiniz. HDR 10 belirli teknik standartlara ve özellikle sahip. Ultra HD Blu-ray disklerde genellikle HDR 10 destekleniyor.

Dolby Vision ise Dolby’nin kendi standardı. HDR 10’a göre çok daha fazla teknik detaya uymak gerekiyor. Piksel başına kullanılan ışık ve renge kadar detaylar mevcut. Bu tür detaylara uyan televizyonlar Dolby Vision logosunu barındırıyor.

Hangisi daha iyi? Bilemiyoruz. Her iki tarafta da oldukça önemli gelişmeler yaşanmakta ve her iki standardın da kendine has içerikleri bulunmakta. Kesin konuşmak mümkün değil fakat her ikisinden de kaliteli bir görüntü elde edilebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca bunlar tek standartlar değil. Markalar, kendilerine has türlerle de piyasada yer alıyor. Hepsi genelde aynı işe yarıyor fakat detayda fark yaratıyorlar.

Netflix ve Amazon’un bu konuda öncülerden olduğunu söyleyebiliriz. HDR 10 ve Dolby Vision’ı destekliyorlar ve bunlara özel içerikler üretiyorlar. Marco Polo, Man in The High Castle ve Daredevil bunlara birer örnek. Fakat genel olarak konuşacak olursak birçok içerik sağlayıcısı ve kanallar henüz 4K’yı bile desteklemiyor. Yeni teknolojilerin desteklenmesi biraz geç olsa da er ya da geç gelecektir.

Oyun konsollarında ise PlayStation 4 ve Xbox One’ın desteklediğini görüyoruz. Konsollar üzerinden de birçok medya içeriğine oluşmak mümkün oluyor. Oyunlarda Xbox One’ın Forza Horizon 3 ve Gears of War 4’ü, PlayStation 4’ün ise Uncharted 4 ve The Last of Us Remastered’ı desteklediğini görüyoruz. Elbette bunlar sadece birer örnek ve çok daha fazla desteklenen oyun mevcut. Sony bu desteği genişleterek 1080p televizyonlarda da HDR desteği sunarak konsol oyuncularına bir kıyak geçecek.

Bazı kullanıcılar OLED ve LED kullanan televizyonlar arasında kararsız kalıyor. Peki HDR açısından bir farkları var mı? Hem evet hem de hayır. LED televizyonda LED ışıklarıyla klasik LCD ekranlarda görüntü elde ederken OLED televizyonlar kendi ışıklarını üretiyor. Her ikisi de destekliyor fakat bir fark mevcut.

Teknik detayları pas geçip konunun özüne inelim. LED televizyonlar OLED televizyonlara göre daha iyi ışık yönetimine sahip. Bu nedenle LED televizyonlarda daha aydınlık görseller elde edilebilirken, OLED çok daha derin siyahlar sunuyor. Bu iş maalesef teknik bir standarttan dolayı böyle ve kesin olarak hangisinin daha iyi olduğunu söylemek doğru olmaz. Her ikisinin de iyi olduğu yanlar mevcut.

Bant genişliğinize bağlı olarak içeriklere daha geç ulaşabilmeniz söz konusu. Bunu 360p film izlemekle 4K izlemek arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz. Aradaki fark bu denli büyük olmasa da her halükarda internet bağlantınızı etkileyecektir. Netflix gibi büyük yayın şirketleri yaptığı yatırımlar, geliştirmeler sayesinde bu süreyi en aza indirmeye çalışıyor fakat yine de ufak bir etkisini hissedeceksinizdir.

Yukarıda belirttiğimiz üzere farklı çeşitlerin varlığı da kafa karıştırıcı olabiliyor, istediğiniz görüntüyü elde edemeyebiliyorsunuz. Biraz araştırma ve gözlem ile çözülebilecek bir sorun olduğunu söyleyebiliriz.

Fiyatları yeni olmaları itibariyle biraz yüksek olacaktır fakat zamanla bir standart haline gelecek ve daha erişilebilir modeller piyasada yerini alacaktır. İçeriklere erişmek için ise Netflix, Amazon gibi medya yayıncılarından üyelik satın alabilir, PlayStation 4 Pro ve Xbox One S gibi oyun konsollarıyla da oyun deneyiminizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Ayrıca Ultra HD Blu-ray disklerinden de satın alarak bu deneyimi tadabilme şansına sahipsiniz.

Yeni nesil televizyonlar CES 2017’de de gördüğümüz üzere bomba gibi geliyorlar ve oldukça yeni, farklı özelliklere sahipler. Önümüzdeki aylarda yeni ürünler mağazalarda yer alacak fakat dediğimiz gibi pek uygun fiyatlı olmayacaklardır. Buna rağmen yeni bir televizyon alacağınız zaman bütçenize uygun ise HDR kullananlara yönelmeniz çok daha mantıklı bir karar olacaktır. Sadece 4K diye bir televizyonu satın almak yerine bu tür desteklerini de incelemek gerekiyor.

 

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir