İnternetinizin gerçek hızını bulma yolları

By | 21 Ağustos 2017
1 sene önce 2.228 views 0 Comment

İnternet hızı ölçümü, birçok kullanıcı tarafından Speedtest adlı platformda yapılmaktadır. Fakat bu platform, sizin bilgisayarınızın gönderdiği veriyi alarak test yapar. Peki, siz bu sonucu en doğru hale getirmek için gerekli olanlardan hangisini yerine getiriyorsunuz? Öyle sanıyoruz ki, hiçbirini.

Yeni bir modem ya da cihaz aldığımızda, evimize ya da işyerimize yeni bir internet bağlattığımızda tüm teknoloji severler öncelikle hız testi yaparlar. İnternet hız testi ise dünya çapında Speedtest adlı platform üzerinden yapılmaktadır. Peki, bu sitenin sonuçlarına ne kadar güvenebiliriz?

Biz de sizler için bu yazımızda internet hızınızı ölçerken, en doğru sonucu almak için yapmanız gereken adımları listeledik. Bu adımları yaptığınızda en doğru sonuca ulaşacağınızdan şüpheniz olmasın.

1- Modemi kapatıp açın.

Neredeyse tüm elektroniklerde olduğu gibi, kapatıp-açmak o cihaza kısa bir süreli mola verdirmek gibidir. Modemlerimiz de bildiğiniz üzere mini bilgisayarlar ve yeniden başlatmak onların dolu olan ön belleğini temizler ve tertemiz bir sayfada çalışmaya başlar. Bu temiz sayfa üzerinde hizmet sağlayıcısı tarafından verilen bant genişliği en verimli şekilde kullanılır ve hızınız artar. Böylelikle sonucunuz da daha doğru ve gerçekçi çıkacaktır.

2- Modeme bağlı başka cihaz olmasın!

Herkesin aklına ilk gelen şeylerden biri olan diğer cihazlar internet kullanılması, aslında bu gerçekten internet hız testini etkilemektedir. Size verilen sınırlı bant-genişliği, kullanılan her cihazın karakteristiğine göre belirli miktarlarda azalmakta ve asıl cihazınızın erişebileceği maksimum hızı da doğru orantı ile azaltmaktadır. Siz test yaparken başka bir cihazın internete bağlı olması az da olsa internet hızınızı düşürecek ve sizi yanıltacaktır.

3- Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu, yalnızca bilgisayar olmayabilir. Tablet ya da telefonlarınızdan da hız testi yaparken mutlaka cihazınızı yeniden başlatın. Hemen yukarıda anlattığımız modem örneğindeki gibi tüm teknolojik cihazlar her kapatıldıklarında bir nefes alırlar ve beyinlerini temizlerler.

4- Tarayıcının ön belleğini silin.

Tarayıcılarımız artık birer işletim sistemi gibi gelişti. Ön belleği temizlenen bir tarayıcı, daha önceki sayfalardan alınan verileri silerek RAM belleği boşaltır ve aynı zamanda veri bandını da maksimuma çıkarır.

Tüm bu adımları uyguladığınızda, internet hızınızda ve hız testinde aldığınız sonuçta iyileşme göreceksiniz.

Sekmeleri birbirine girenler için hazırlanan 7 Chrome eklentisi

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir