Iphone 8’in Şarj Ömrü Ne Kadar Olacak?

By | 07 Eylül 2017
1 sene önce 1.449 views 0 Comment

iPhone 8 ile ilgili bir çok bilgi sızdırılmış olsa da pil konusu hala gizliliğini koruyor. Kullanıcıların en çok merak ettiği konu da iPhone’nin artık tek bir şarj ile günü tamamlayıp tamamlamayacağı oluyor.

Bildiğiniz üzere bu ay iPhone 8, resmi olarak tanıtılacak. Tasarım olarak Android kullanıcıların ilgisini çekmeyen bir telefon olsa da iPhone 8’in %65 ekran-kasa oranına sahip olduğunu belirtelim. Aynı zamanda iPhone 8’de 3D yüz algılaması ve çok iyi bir kamera da bulunacak. Fakat hala en önemli hususlardan biri olan pil ömrü bilinmezliğini koruyor.

Günümüzde cebinde ya da çantasında şarj aleti taşımayan iPhone kullanıcısı olduğunu düşünmüyorum. En iyi ihtimalle bile iPhone’nin tam şarjının 8 saat dayandığını söyleyebiliriz. Yani iPhone telefonlarda tek şarj ile bir günü tamamlamak imkansız görünüyor.

Android kullanıcıları ise ortalama bir cep telefonuyla bir günü rahatlıkla tamamlayabiliyor. Hatta Samsung Galaxy S7 Edge, 2 günü geçebiliyor. Elbette bu 2 günlük süre, güç tasarruf moduyla oluşuyor.

Konu telefonun sadece masa üzerinde duracağı bekleme modu olursa, iPhone’nun Android telefonlara nazaran daha iyi bir güç tüketim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Android kullanıcıları gece yatarken telefonu %100 şarj ile bırakırsa sabah %85 ile karşılaşabilir ama iPhone kullanıcılarının telefon şarjı en fazla %97’ye düşecektir.

Fakat hiçbir telefonun masanın üzerinde durduğunda ne kadar şarj tükettiği dikkate alınmaz. Önemli olan telefonun kullanırken şarjının ne kadar dayandığıdır. iPhone telefonlarının bu konuda Android telefonların gerisinde kaldığını söyleyebiliriz.

Yine de Apple, piyasaya sürdüğü her yeni iPhone modelinde pil ömrünü biraz uzatıyor. Apple’nin iPhone 8’de de şarj ömrünü 9-10 saate çıkarabileceği tahmin ediliyor.

Akıllı telefonların genel olarak pil ömürlerinin kısa olmasının sebebi günümüzde kullanılan lityum-iyon piller. Samsung, telefonlarında bu konuda geliştirmeler yapıyordu fakat Samsung Galaxy Note 7‘de patlama faciası yaşanması sonrasında bu yeni atılımlarından vazgeçti.

Samsung Electronics Amerika Ürün Pazarlama ve Strateji Müdürü Justin Denison, yeni bir pil teknolojisi geliştirmekle ilgili olarak, ‘’Endüstriden bazı parlak zihinlerle bir batarya danışmanlık forumu oluşturduk. Gelecekte neler yapabileceğimize dair planlarımızı burada oluşturacağız. Şu an için bu konuda açıklayabileceğim başka bir şey yok.’’ diye konuştu.


Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir