Kentsel Isınma Küresel Isınmadan Daha Hızlı Büyüyor

By | 29 Nisan 2018
5 ay önce 566 views 0 Comment

Şehirlerimizin giderek daha da ısındığını söylesek sanıyorum yanılmış olmazyız. Betonarme binalar, iklimlendirme sistemleri, trafik ve endüstriyel faaliyetler sonucu oluşan ısı salınımı tabiatın dengesini bozuyor. Çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlar doğuran şehirleri daha sağlıklı hale nasıl getirebiliriz? Sorunun cevabını, “Urbanfluxes”:
http://urbanfluxes.eu/ adlı bir projede bulmaya çalışacağız.”

İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin görüldüğü günümüzde, şehirleri kentsel yaşam için daha sağlıklı hale getirmek önem kazanıyor. Küresel ısınmanın da zaten ilk çıkış kaynağı kalabalık, betonlaşmış ve endüstriyel açıdan gelişmiş kentler değil mi?

Birleşmiş Milletler (BM)’in yapmış olduğu çalışmaların sonuçlarına göre 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 70’i şehirlerde yaşıyor olacak. Bu durum şehir nüfusunun artışına paralel olarak daha çok betonlaşma ve daha çok kentsel ısınmaya yol açmış olacak. Birleşmiş Milletlerin bu öngörüsü de doğal olarak kentsel ısınmanın takip ve kontrolüne olan önemi daha da arttırıyor.

Urbanfluxes Proje Koordinatörü Nektarios Chrysoulakis projenin önemi hakkında şunları söyledi:

“Urbanfluxes projesi önemli; çünkü ilk kez uydu verileri sayesinde enerji dengesini ve zaman dağılımını ölçebiliyoruz. Aynı zamanda, yerel ölçekte, farklı noktalardaki aşırı yüzey sıcaklıklarını ve insan kaynaklı yüksek emisyonları hesap edebiliyoruz.”

Girit Adası’nın Kandiye şehrinde yere kurulan meteorolojik istasyonlar çevre durumunu takip edip raporlamakta. Bu istasyonlarda görev yapan Biyolog Stavros Stagakis, istasyon verilerinin küresel ölçekte değerlendirildiğini belirtiyor:

“Sistem internet yoluyla laboratuvarımıza verileri yoluyor. Şehirdeki farklı ısı akışlarını direk elde ediyoruz. Yer istasyonlarından gelen verileri, uydu verileri ile karşılaştırıyoruz. Böylece küresel bir değerlendirme yapabiliyoruz.”

Kentsel ısınmayı araştıran bilim insanlarından Yunan Nektarios Spyridakis, uzaktan algılama veri sistemlerinin, ısınma için fazla enerji kullanan Londra ve Basel gibi yoğun şehirlerde, proje çerçevesinde test ettiklerini anlatıyor:

“İstasyon meteorolojik verileri topluyor. Cihazımız, özellikle rüzgarın yönü ve hızı, hava sıcaklığı ve nem oranını ölçüyor.”

Matematikçi Zina Mitraka, Urbanfluxes’ın, meteorolojik ölçümlerini, Copernicus Programı içerisinde çalışan Dünya Gözlem uydularının görüntüleriyle birleştirerek, kentsel ısınmayı derinlemesine incelediklerini ifade ediyor:

“Uyduların kullanılması çok önemli. Çünkü arazi yüzey sıcaklıklarının farklı noktalardaki derecesini ölçebiliyoruz. Ardından Sentinel 2 ve 3 uyduları sayesinde, gün boyunca arazi yüzey sıcaklıklarını da birkaç kez kontrol edebiliyoruz.”

Çıkan verileri değerlendiren bilim insanları sonuç karşısında durumun vahimliğine vurgu yaparak, kentsel ısınmanın küresel ısınmadan daha hızlı büyüdüğünü ve bu büyümenin sonuçlarının küresel boyutlarda büyük etkiler yaratacağının altını çiziyor.

Nektarios Tavernakis’e göre sıcak hava dalgaları, insan ölüm oranlarını önemli ölçüde etkileyebilir:

“Bu araştırma ile sağlık konularıyla ilişkili daha iyi hizmetler sunabileceğiz. Aynı zamanda özellikle Avrupa ve Akdeniz’in güney bölgelerinde sık sık meydana gelen sıcak hava dalgalarının sonuçlarını daha iyi yönetebilmemizi sağlayacak.”

Metodun başka şehirlere kolayca aktarılması bekleniyor.

Nektarios Ahrysoulakis vatandaşların yaşam kalitesine yapacağı katkıları açıklıyor:

“Proje sayesinde, yeryüzünden yayılan sıcaklığın uzaydan görüntüsünü almış olacağız. Bu veri, biyo-klimatik yeniden yapılandırma projelerini veya şehirlerin termal koşullarını ve çevreyi iyileştirmek için yapılacak çalışmaları desteklemek için yararlı olacak.”

İklim değişikliğinin olumsuz etkileri yok edilemiyorsa dahi mutlaka mutlaka hafifletilmeli. Dönüştürülebilen enerjilerin yaygınlaştırılıp, kent içerisinde yeşil alanların çoğaltılması sağlanarak en azından kentsel ısınmanın etkileri bir nebze de olsun düşecektir.

Kaynak: Euronews

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir