Lenovo IdeaPad Y700 ile Asus ROG GL502VS Karşılaştırması

By | 05 Nisan 2017
2 sene önce 553 views 0 Comment

Oyun bilgisayarları arasındaki rekabet her geçen gün biraz daha artış gösteriyor. Özellikle bu alanda ün kazanmış olan firmaların ardı ardına özel seri bilgisayarlarının piyasaya sürüldüğünü görebiliyoruz. Haliyle oyun bilgisayarları da en çok karşılaştırılan seriler olarak değerlendirilmekte. Bu şekilde son dönemde en çok karşılaştırılan yeni serilerden Asus ROG GL502VS bilgisayar serisini ve Lenovo IdeaPad Y700 serilerini karşılaştıralım. Bakalım hangi model daha iyi.

Her İki Seride Sunulan Tasarımlar

Lenovo IdeaPad Y700: Tasarım konusunda Lenovo IdeaPad Y700 serisi oyun bilgisayarları içerisinde en şık serilerden biri olarak öne çıkıyor. Kırmızı ve siyah renklerin uyumuna sahip olan serinin tasarım konusunda en çok öne çıkan detayı arka kısımda geniş bir havalandırma ızgarasına sahip olması. Bunun dışında ön kısımda kırmızı LED ışıklı bir klavye ve JBL ses sisteminin kırmızı ızgaralı yapısı dikkat çekiyor. Genel olarak tasarım konusunda şık bir seri olarak gösterilen bilgisayarın alt kısmında ise yine JBL ses sistemi ile beraber gelen dairesel bir ızgara ve ekran kısma doğru denk gelen havalandırma çıkışı tasarıma artı katan detaylar arasında.

Boyutları: 423 mm X 305 mm X 28 mm

Ağırlık: 3.5 kg

Asus ROG GL502VS: Asus’un ünlü ROG serisine dahil olan Asus ROG GL502VS modelinde de yine kırmızı ve siyah renk uyumunun getirdiği şıklığı görebiliyoruz. Arka kısımda ROG logosu yer alan bilgisayarda kasanın arkasından ön kısmına kadar ulaşan keskin çizgiler öne çıkıyor. Yine bu seride de kasa arkasında geniş bir havalandırma ızgarası kendisini göstermekte. Ön bölüme geldiğimiz zaman ise kırmızı olarak renklendirilmiş harflerin bulunduğu bir klavye seti ve WASD tuşlarında tam kırmızı tasarım geliyor.

Boyutları: 390 mm X 266 mm X 30 mm

Ağırlık: 2.34 kg

Teknik Özellik Karşılaştırılması

Lenovo IdeaPad Y700: Intel Core i7-6700 HQ işlemcilere sahip olan seride temel hız değeri olarak 2.60 GHz değeri, maksimum hız teknolojisinde ise 3.50 GHz hız değeri sunuluyor. 4 çekirdek işlemci ve 6 MB Cache belleği bulunduran seride tüm Intel yazılımları da yer alıyor. Ram bellek konusunda ise 16 GB DDR4 teknolojisini kullanan bilgisayarın RAM frekans değeri 2133 MHz. Ekran kartı kısmında ise bir önceki nesil Nvidia GeForce GTX 960M ekran kartını kullanan bilgisayar 4 GB ekran kartı belleği, 128 bit değeri ve GDDR5 teknolojisiyle beraber oyun bilgisayarları için beklenen performansı veriyor. Son olarak depolama teknolojileri konusunda bilgi verecek olursak 256 GB SSD ve 1 TB HDD ile beraber gelen serinin sonradan hafıza yükseltme işlemi ise kasa nedeniyle çok kolay değil.

Asus ROG GL502VS: Rakip ROG serisinde işlemci nesli değişiyor. Intel Core i7 7700 HQ işlemcileri barındıran model temel hız değeri olarak 2.8 GHz seviyesine sahip. Asus ROG GL502 modelinin maksimum hız değerinde ise 3.8 GHz hız karşımıza çıkıyor. Ön bellek miktarında da yine 6 MB tercihi yapılan bilgisayarın Kaby Lake serisinin tüm yazılımlarına da bulundurduğunu da eklemek gerek. Bellek miktarında DDR4 teknolojisi ile gelen Asus ROG GL502VS, 16 GB RAM bellek ile gelmekte. Ekran kartı da yine yeni nesil olan bilgisayarın Nvidia GeForce GTX 1070 ekran kartları 8 GB bellek miktarı ve 256 bit değeri sunuyor. Depolama kısmında ise çok bir fark yok. 1 TB HDD ve 256 GB SSD kullanılmakta.

Ekran Teknolojileri

Lenovo IdeaPad Y700: Standart olarak 17.3 inç kasaya sahip olsa da ekran kısmında bir parmak boyutunda boşluklar söz konusu. Ekran görüntü kısmı 15.6 inç olarak gösteriliyor. Ekran çözünürlük değeri kısmında Full HD 1920 X 1080 değeriyle beraber IPS LED ekran ve yansımasız yüzeyi net görüntü sunmakta.

Asus ROG GL502VS: 15.6 inç ekran boyutu bulunan Asus ROG GL502VS modelinde de yine Full HD çözünürlük değeri mevcut. TN LED panel tipinde ekran teknolojisi bulunan seri yine yansımasız ekran özelliğine sahip.

Tüm Asus ROG modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm Lenovo IdeaPad modellerine buradan ulaşabilirsiniz.


Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir