Mp3 Çalar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

By | 26 Nisan 2017
1 sene önce 577 views 0 Comment

Bu makalemizde insanların müzik dinleme denildiğinde aklına gelen iilk dosya formatı olan MP3’den bahsetmek istiyoruz ancak bu bahsediş MP3 müzikleri yönünden değil Mp3 cihazı hakkında olacak. Eğer ki yakın zaman içerisinde bir mp3 almak istiyorsanız o zaman sizin için faydalı bir konu olacağından eminiz.

Yapmanız gereken ilk şey kendinize bir bütçe belirlemektir. Bu cihazların hepsi aynı görevi üstlenmiş olsa da kalite ya da dayanıklılık hatta ses çıkışlarına varıncaya kadar pek çok konuda farklılık gösterir. Bu farklılıklarda doğrudan fiyatlara yansıdığı için öncelikli olarak kendinize bir bütçe belirlemeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Mp3’lerde en önemli konu kapasitedir. Çünkü kapasite sayesinde istediğiniz kadar müzik ekleyebilir ve çıkarabilirsiniz.  Günümüzde taşınabilir medya oynatıcıları denildiğinde akla gelen ilk cihaz mp3’lerdir. Bu cihazlarda kapasite genellikle GB şeklinde gösterilir. Bir mp3 dosyasının yaklaşık olarak 5 MB olduğunu düşünecek olursan 1 GB’lık bir kapasiteye sahip olan cihazınız da ciddi anlamda şarkı alabilecektir. Bu da sürekli olarak ekle sil yönteminden de sizi uzak tutacaktır. 1 GB içerisinde yaklaşık olarak 200’e yakın şarkı konulabilecektir. Ancak dediğimiz gibi buradaki kapasite de tamamen size bağlıdır. Yani artırılabilir hafızalar sayesinde dilediğiniz kadar da yükseltebilirsiniz.

Çalma Süresi

İnsanlar mp3’ler yolculuk ya da bekleyiş anında canları sıkılmasın diye alırlar bu nedenle de mp3’lerin en önemli konu başlıkları arasında çalma süreleri gelecektir. Eğer ki gün boyunca müzik dinlemeyi düşünüyorsanız o zaman ciddi bir hesaplama yapmanız gerekiyor.  Çünkü burada da çalma süresi tamamen cihazın kapasitesiyle alakalı bir durumdur.

Sarj / Batarya Tipi

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise batarya tipidir. Kalitesiz bir markaya ait olan bataryalar çok kısa zaman içerisinde tükenecektir. Bu da sürekli olarak şarja koyma durumunu oluşturur.  Bu nedenle alacağımız MP3 çaların şarj edilebilir olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir