Nasıl Bir Bilgisayar Almalıyım ?

By | 14 Ekim 2014
4 sene önce 882 views 1 Comment

“Nasıl bir bilgisayar almalıyım ?” sorusu herkesin aklını kurcalayan bazende çelişkilere sürükleyen bir soru olmuştur. Biraz açıklık getirmek ve bilinçlendirmek maksadıyla bir kaç püf nokta aktaralım. Alacağınız bir bilgisayarda kendinize sormanız gereken en önemli soru nerede ne işlemde kullanacağınız. Nasıl bir cihaz almanız gerektirdiğini şekillendirecek temel soru bu . Peki bu sorunun cevabı nasıl olmalı ?

grafikTabletGrafik, tasarım gibi işlemlerde kullanılacak bir cihazda ekran boyutu ve ekran kartının harici ve tepkime süreleri hızlı olması önemli. Diğer bir husus ise ram en az 4 gb lık bir ram idealdir. Cihazda kullancağınız programların cihazı yorma değerlerine göre ram ve ekran kartı seçimi sizi sağlıklı bir şekilde cihaz seçimi yapmanızı sağlar. İdeal bir tasarım cihazı için ekranın büyük olması çözünürlük değerlerinin yüksek olması başlıca tercih sebepleri arasında yer alır.

cocugunuzu_bilgisayar_bagimlisi_mi_h32692 Bir oyuncusunuz ve bilgisayar oyunları için rahat kullanabileceğiniz bir cihaza ihtiyacınız var o zaman yine size harici ekran kartlı en az 8 gb ramli ve ssd olsa dahada iyi olur diyebileceğim cihazlar oyunları rahat olarak oynamanızı ve istediğiniz performansı almanızı sağlar. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta eğer kullandığınız cihaz notebook ise soğutması ve cihazın ısındığı zaman soğutmasını gerçekleştirebileceğiniz bir cihaza sahip olmanız size daha iyi bir kullanım sergilemektedir. Ekran boyutunun büyük olması size daha iyi görseller sunmaktadır. Bunuda göz ardı etmemek gerekir sonuçta bir oyunda bütün bir map ‘a hakim olmak daima avantaj sağlar.

ofis-icin-bilgisayarStandart yada ofis ortamından kullanacaksanız o zaman cihazda harici ekran kartı bulunmasına gerek yok intel hd grafik yada paylaşımlı ekran kartları yeterlidir. Cihazda dikkat etmeniz gereken depolama ve işlemci olayıdır. ssd diskin o kadar tercih sebebi olmayacağı ofis kullanımda asıl dikkat edilmesi gerken husus cihazın uzun süreli açık kalacağı ve kullanımda olacağıdır. Kasa yapısı dikkate alınması gerekmektedir.

Tabi bunların yanında cihazın satıştan sonra olan kısmı var. Satın aldıktan sonra cihazın kullanım şartları ömür ve performans açısından öenmli bir husus. Bundan ötürü cihazı notebook ise bir soğutu ile kullanmak tozdan ve sert hor kullanımdan sakınmak gerek. Cihazın düzenli güncellemelerini ve uyumlu yazılımlar ve sarf malzemeleri kullanılması gerekmektedir. Windows işletim sistemi kullanıcısı iseniz bir virüs programı kullanmanız ve sistemin düzenli olarak ön bellek temizliğinin yapılmasını sağlamanız sağlıklı bir kullanım sunacaktır.

Bu sorunları giderdikten sonra cihazda dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

-Cihazda ekran kartı bana lazım mı lazımsa ne türden bir ekran kartına ihtiyacım var

-Cihazda ssd hard diskmi lazım yoksa standar sata disk yeterlimi

-Cihazda hangi işlemci olmalı işlemci hızım ne kadar olmalı

-Cihazda kaç gb ram ihtiyacım var

-Cihazın kasa dizaynı ve tasarımı nasıl olmalı (ısınmaması açısından önemli)

-Cihazın ekran boyutu nasıl olmalı büyük ekranlı bir cihaz ihtiyacımı görür mü küçük olsa da olur fark etmez diyebilir miyiz

-Cihazımı sürekli taşıyorum yanımdan ayırmamam gerek bunun yanında performans beklentilerimde yüksek/düşük olmalı

Şeklinde soruların cevaplarını elde ederseniz cihazlar arasından boğulmaktan kurtulur nasıl bir cihaz almanız gerektiği ise aklınızda şekillenmiş olur. Bunun faydası cihazı alırken aklınız karışmamış olur böylece verimli ve işinize yarar bir cihaz almış olursunuz. İnternet elimizin altında sonuçta bir çok bilgiye rahatlıkla internet ortamından ulaşabiliyoruz cihazlar hakkında ufak araştırmalar yaparak daha iyisini ihtiyacımız olan cihazı daha uygun fiyatlara belkide istediğinizden fazla özelliğe sahip cihazı aradığınız fiyata bulabilirsiniz. Bilinçli alışveriş yapmak daima önemlidir. Püf nokta “Nasıl bir cihaza ihtiyacım var ?” sorusunun cevabında gizli. Cihazlar hakkında sorularınızı yorum kısmından cevaplayabilirim.

Share it people

One thought on “Nasıl Bir Bilgisayar Almalıyım ?

  1. Nur

    Sadece Yazı yazabilecegim bir bilgisayar almak istiyorum.ama bilgisayarların hiçbir özelliğini bilmiyorum.beni bilgilendirirseniz sevinirim.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir