Nasıl Bir HDMI Kablo Alınmalı

By | 23 Kasım 2017
10 ay önce 1.565 views 0 Comment

HDMI kablonun çeşitliliği insanların ne tür bir kablo alacağı konusunda soru işaretleri bırakıyor. Ekran ve video teknolojisinin gelişmesi nedeniyle Yüksek Çözünürlüklü videoların HD, FULL HD, 4K HD, 4KUHD derken doğru kablonun da bu çözünürlüklere göre kullanılması gerekmekte.

HDMI kablolar artık her yerdeler. Yeni bir kablo satın almak istediğinizde teknoloji mağazalarından internetteki sayısız siteye, karşınıza birçok seçenek geliyor. Bugün itibariyle herhangi bir kabloyu alıp, istediğiniz gibi çalışmasını beklemek ise doğru bir hareket değil.

HDMI Nedir?

HİGH DEFİNATİON MULTİMEDİA İNTERFACE  yani kısaca görüntü & ses aktarımının Uluslararası Standartlarındaki adıdır. Sıkıştırma yapılmaması nedeniyle görüntü ve seste kayıp olmaz ancak veri aktarımı için yüksek banta genişliğine sahip bağlantıya ihtiyaç duyulur. Bugün kullandığımız klasik video ve kompozit bağlantıları bu kadar yüksek bant genişliğini kaldıramazlar. 1080p çözünürlüğündeki görüntü ve 8 Kanal 192 Khz de kodlanmış sesin 4Gbps’dan daha az bir bant genişliğine ihtiyaç duyduğunu düşünürsek, bu bağlantıyı yapmak için bugün sadece DVI standardı uygundur. DVI bağlantısı, hem pahalı bir teknoloji olduğundan hem de geçerli bir aktarım standardı olarak kabul edilmediğinden tercih edilmiyor.

DVI teknolojisine göre daha yeni bir teknoloji olan HDMi standardı ise bir çok avantaja sahip. İğne sayısı ve sırası bakımından DVI ile aynı özelliklere sahip HDMi kablolar. Aslında HDMi bağlantısının en büyük avantajı görüntü ve sesin tek kablo üzerinden sıkıştırma yapılmadan iletilebilmesidir. 5 Gbps bant genişliği ile HDTV teknolojisini tam destekleyen HDMi bağlantısı lie kayıpsız bir şekilde görüntü ve ses aktarımı mümkün olabiliyor.

DVI görüntüyü HDMI ya çeviren connector

Nasıl Bir HDMI Kablo Almalı?

HDMI kablosu satın alırken dikkat etmeniz gereken birkısım unsurlar vardır. Satın alabileceğiniz kablolar arasında çeşit olarak ;

  • Standart
  • Ethernet’li Standart,
  • Yüksek Hız
  • Ethernet’li Yüksek Hız kabloları

bulunmaktadır.
Kablo üreticileri, kablonun türünü üzerinde açıkça göstermek zorunda olduklarından, onları ayırt etmeniz güç olmamalı.

Standart kablolar 720p ve 1080i sinyallerini aktarabilirler. 1080p‘yi kaldırmaları mümkün olsa da bunun bir garantisi yoktur. 3D için ise Yüksek Hızlı (High Speed) kabloya ihtiyacınız var. Bununla birlikte bu standartlar kullanılmaya başlamadan önce satın aldığınız bir kablonun da 1080p’yi gösterebilme ihtimali var. Ethernet özellikli kablolar ise tahmin edebileceğiniz gibi veri aktarımına izin vermektedir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise 3D’nin HDMI 1.4‘e ihtiyaç duyması. Buna ek olarak HDMI kabloları analog değil, dijital sinyallerle çalıştığından kablo bozulmadıkça aralarında bir görüntü kalitesi farkı olmayacaktır. Yani ucuz bir kablo ile pahalı, kalite bir kablo arasında görüntü ve ses kalitesi açısından fark yoktur.

Bununla birlikte sadece kabloya bakarak 4K ve HDR içeriği destekleyeceğini söylemek mümkün değil. Üzerinde “High Speed” yazan bir kablo 1080p’yi geçebilse de 4K‘ya ulaşamayabilir. Çalıştığını anlamanın tek yolu, kabloyu test etmekten geçiyor.

İyi haber ise kablo çalışıyorsa, yani Blu-Ray player’ınızdan 4K HDR sinyal gönderdiğinizde TV’de 4K HDR sinyal alıyorsanız, her şey yolunda demektir. Farklı bir kablo, bundan daha yüksek bir görüntü kalitesi sağlamayacaktır.

HDMI kablosunun kapasitesi yetmediğinde şu iki sorundan birini yaşayabilirsiniz: Sinyal hiç gelmeyebilir ve ekran siyah kalabilir. Bu durumda önce kabloları ve ayarlarınızı kontrol edin. Çoğu TV’nin 4K’yı kabul eden sadece bir HDMI portu bulunuyor; bunu da kontrol edin.

  • Kablolar asıl kalitelerini 3- 5 metre aralığında değilde  5 metreden sonra yavaş yavaş belli etmeye başlıyorlar.Ve bu değerler çok düşük derece farklar yaratmaya başlarlar.
  • Zamanla kaliteli olmayan kablolar Tak- Çıkar işlemlerinden dolayı birtakım aşınmalar olduğundan bir zaman sonra takılan platform/cihaz seçici olmaya başlayabilir.
  • Örneksel (analog) veri aktarımında kablo kalitesi önemlidir. Örneğin kulaklık ya da hoparlör kabloları için bunu söyleyebiliriz ; ama sözkonusu fark sıradan bir dinleyicinin algılayamacağı düzeydedir. Toplamda %1 gibi fark yaratan “kaliteli” kablolara Hi-Fi tutkunları bir sürü para dökerler, bu bir kişisel tatmin ve tercih konusudur. Sayısal (dijital) veri aktarımı yapan bir kablonun kalitesi ise veri aktarımına (diyelim ki) %99 etkide bulunmaz. En fazla, yorumcuların yazdığı gibi bağlantı uçlarının çabuk aşınması veya bozulması, kablonun kopması, belki çok nadiren parazitlerden etkilenme gibi sorunlar yaratabilir.

En Kaliteli Kablo

En iyi kabloya sahip olmak istiyorsanız, kablonun üzerinde “Premium Certified” yazmasına, 4K/60‘ı veya 18GBps bant genişliğini desteklemesine dikkat edin. Kablo “sürümleri” diye bir şey olmadığını belirtelim. Yani “HDMI 2.0” kablosu diye bir şey yok; burada sürüm TV’niz veya diğer cihazlarınızdaki bağlantıdan bahsediyor. Yani HDR içeriği izleyebilmek için hem 4K Blu-Ray player’ınızın, hem de TV’nizin HDMI 2.0’a sahip olması gerekiyor. Burada ikisini birbirine bağlayan kablonun bir önemi bulunmuyor.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir