Neden Dyson?

By | 03 Nisan 2013
6 sene önce 1.046 views 9 Comments

DYSON HAKKINDA

1978’de James Dyson, Top tekerli el arabası boya atölyesindeki hava filtresinin sürekli olarak toz partikülleriyle tıkandığını (tıpkı bir elektrikli süpürge torbasının tozla tıkandığı gibi) gördü. Böylece, yerçekiminden 100.000 kat daha güçlü merkezkaç kuvveti uygulayarak toz partiküllerini çeken bir endüstriyel siklon kulesi tasarladı ve inşa etti. Peki bu çalışma prensibi bir elektrikli süpürgede işe yarayabilir miydi?

James Dyson bu düşünceyle işe koyuldu. 5 yıl ve 5.127 prototipin ardından Dyson, dünyanın ilk toz torbasız elektrikli süpürgesini yarattı.

Tasarlandı. Test edildi. Patentlendi.

Patentli Dyson siklon teknolojisi

James Dyson’ın, emiş gücünü kaybetmeyen ilk elektrikli süpürgesi 5 yıllık çalışma ve 5.127 prototipin sonucuydu. Dyson mühendisleri o günden beri bu teknolojiyi bıkıp usanmadan test edip kusursuz hale getirerek, daha da iyi çalışmasını sağlayarak, geliştiriyorlar.

Dyson’ın bilim adamları süpürgelere daha da yüksek emiş gücü vermek ve değişik siklon sistemleri geliştirmek amacıyla yürüttükleri çalışmalar sırasında küçük çaplı siklonların daha büyük merkezkaç kuvveti oluşturduğunu farkettiler. Bunun üzerine ikili siklon yerine 12’li i siklon ile %45 daha fazla emiş gücüne sahip Dyson Root Cyclone™’u yarattılar.

En yeni Dyson Ball™ elektrikli süpürgeler, emiş gücünü en yüksek seviyeye çıkaracak şekilde yeniden tasarlanan hava kanallarına sahip, Radial Root Cyclone™ teknolojisine sahiptirler

RootCyclone.ashx

Ball™ teknolojisi

Zor hareketlere gerek yok.

Alışılmış sabit tekerlekli elektrikli süpürgeleri yönlendirmek zor olabilir. Dyson Ball™ elektrikli süpürgeler oldukları yerde dönerler. Mobilyalara ve diğer engellere takılmadan kolayca hareket ederler. Motor da dahil olmak üzere önemli parçaların

büyük kısmı topun içerisinde bulunur. Bu sayede alçak ağırlık merkezi ve denge sağlanır.

BallTechnology.ashx

Dyson dijital motor

Alışılmış elektrikli motorlardan daha küçük, daha hafif ve daha hızlı.

Dyson mühendisleri, üzerinde 10 yıl çalışarak yeni bir tür yüksek verimli dijital motor geliştirdiler. Bu motor, Dyson şarjlı el süpürgelerinde ve Dyson Digital Slim™ şarjlı dikey el süpürgelerinde kullanılmaktadır.

DigitalMotor.ashx

Toz torbası yok. Emiş gücü kaybı yok.

Bazı sıradan elektrikli süpürgeler, tıkanarak hava akışını engelleyebilen torbalar ve filtrelere sahiptirler. Dyson elektrikli süpürgelerinin tümü, patentli siklon teknolojisini kullanır. Güçlü merkezkaç kuvveti tozu ve kiri havayla döndürerek doğrudan hazneye gönderir.

En yeni Dyson Ball™ elektrikli süpürgelerinde, teknoloji emiş gücü en yüksek seviyeye çıkacak ve daha fazla toz ve kir yakalanacak şekilde geliştirilmiştir.

Cylinders_Hero_DC37_purple.ashx

Tasarlanmış zemin aparatları

Dyson mühendisleri, Dyson elektrik süpürgelerini geliştirmeye kafa yordukları kadar Dyson temizlik başlıklarını ve zemin aparatlarını geliştirmeye de kafa yorarlar. Kötü tasarlanmış bir aparat emiş gücünü boşa harcayabilir, toz ve kir süpürülmesinde başarısız olabilir ve makinenin genel temizlik performansının düşmesine sebep olabilir. En yeni Dyson Ball™ silindir model elektrik süpürgelerinden bazıları ya farklı zemin türlerine göre otomatik olarak ayarlanan ya da eğilmeye gerek kalmadan tutma yerinden kontrol edilebilen temizlik başlıklarına sahiptirler.

CleanerHead.ashx

Dyson Dijital Motor V2

Geleneksel fırçalı motorların içindeki karbon fırçaların neden olduğu sürtünme daha fazla elektrik enerjisi tüketirken daha az mekanik enerji ürettikleri anlamına gelir. Dyson’ın elektronik ve mekanik uzmanları tarafından on yıllık bir sürede geliştirilen DDM V2 süper güçlü neodymium mıknatısları kullanır. Pervanenin güçlü oluşu ve gücün ağırlığa oranı buna bağlıdır. Dyson Dijital Motor V2 kullanan yeni Dyson makineleri artık Dyson’ın daha önceki şarjlı el süpürgelerine göre iki kat fazla elektrik tasarrufu sağlamakta ve enerjiyi en uygun randımanla kullanmaktadır. Dyson dijital motor V2, 84% enerji tasarruflu – ve karbon fırçalı atalarından iki kat daha randımanlıdır. 15 yeni patenti ile en gelişmiş vakumlu motorlardan biridir. Hızlı, hafif ve fırçasız oluşu performansını artırmakta ve ömrünü uzatmaktadır. Pervane geleneksel bir motordan üç kat, Boeing 747 uçağı motorundan on kat daha hızlı dönmektedir

Hızlı: Dakikada 104,000 devirde dönen Dyson motorları şimdiye kadar ev cihazları için geliştirilmiş olanlar arasında en hızlı, en güçlü motorlardır

Küçük: Dyson Dijital Motor V2 önceki modellere göre üç kat daha küçüktür, 55,8 mm çapında ve 139 gram ağırlığındadır.

Enerji tasarruflu: Geleneksel motorlar kıvılcım saçan, yıpranan ve karbon tozu yayan karbon fırçalar ile çalışır. Elektriği hava gücüne dönüştürürken enerjinin %50’sini harcayabilirler. Dyson Dijital Motor V2 sadece 200W kullanır ve geleneksel

motorlara oranla iki kat daha randımanlıdır. Tasarımı havaya karbon parçacıkları saçılmasını önler.

Akıllı: Bu dijital motor en iyi randımanı sağlamak için kendi kendini düzenler. Dâhili bir mikroişlemci hızı kontrol etmek için her saniye 3300 ayarlama yapar. Vakum hava akışını görüntüler, tepki verir ve kendini adapte eder.

Sağlam yapı: Dyson Dijital Motor V2 daha az parçaya sahiptir ve basit, sağlam bir tasarımı vardır. Sürtünen fırçaların yerini sağlam mıknatıslar almıştır. Yüksek kaliteli mekanik parçalar Dyson Dijital Motor V2 ‘nin ömrünün uzun olmasını sağlar

dyson_digital_motor2

Dyson ödülleri

Dyson’ın aldığı ödüllerden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

• EM yılın girişimcisi
• Tasarımcılar haftası
• PW-WEB ödülü
• Prens Philip tasarımcılar ödülü
• Mühendislik tasarım kurumu
• Amerika endüstri tasarım ödülü
• DBA ödülü
• Bağımsız elektrikli ürünler perakendecileri ödülü
• Minerva ödülleri
• Avrupa tasarım ödülü

 

Share it people

9 thoughts on “Neden Dyson?

 1. mehmet bozkurt

  dyson’ ın distrübütör sitesine girdiğimde İstanbul bilişimi göremedim, telefon ettiğimde sizinle çalışmadıklarını dolayısıyla garanti hususunda yorum yapamayacaklarını söylediler, bundan dolayı tereddüte düştüm, dc37 sitenizde çok uygun ancak garanti nasıl veriyorsunuz açıklarsanız sevinirim

  Reply
  1. Tuncer Yavuz

   Ürünün ithalatını firmamız yaptığı için garantiyi de Sanayi Bakanlığı güvencesiyle firmamız vermektedir.

   Reply
   1. ercan

    bende almak istiyorum ancak garanti konusunu anlamadım. Ben Ankaradan alacağım sorun olduğu zaman ne yapacağımı açıklarmısınız?

    Reply
    1. Tuncer Yavuz

     Ürün İstanbul Bilişim garantisi altındadır.Ürünle ilgili bir sorun olduğunda İstanbul da bulunana teknik servisimize ücretsiz gönderim yapabiliyorsunuz.

     Reply
     1. çiğdem

      Ürünü sizden aldığımız zaman garanti süresi ne kadar acaba?

 2. Esra Balaban

  Merhabalar,rnÜrünü sizden aldığımızda garanti süresi ne kadar? Garanti süresi içerisinde kullanıcı hatası olmayan ve distribütör firmaların garanti dâhilinde yaptığı işlemlerden sizler ücret alıyor musunuz?

  Reply
  1. Nihat Kaya

   Garanti süresi 2 yıldır.Garanti kapsamındaki arızalarda ücret alınmamaktadır.

   Reply
 3. selma

  DC 37 allergy ürünümün hortum kısmındaki tutma sapı kırıldı. Bu parçalar garanti kapsamında değiştiriliyormu?
  Selma san

  Reply
  1. Murat Berber

   Tüm ürünlerde Garanti şartları gibi kırılma yırtılma gibi kullanıcı kaynaklı sorunlar garanti kapsamına girmez.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir