Neden Vaio ?

By | 12 Ekim 2013
5 sene önce 435 views 2 Comments

Vaio açılımı ilk zamanlarda Video Audio Integrated Operation ( Görüntü Ses Bileşik İşletimi) 2008 yılından itibaren de Visual Audio Intelligence Organiser ( Görsel işitsel Akıllı Düzenleyici ). Vaio , kişisel bilgisayardan (PC) çok öteye geçerek bilgisayarı küçük bir eğlence merkezine çevirmek üzere dizayn edilmektedir. 1980 lerde Sony Japonya pazarı için bilgisayar üretmekteydi. İlerleyen yıllarda bu pazardan çekildi. 1996 senesinde Sony dünyaya Vaoi markası tanıtarak tekrar bu işe girdi. Vaio logosundaki “Va” analog dalgaya ,”io” ise bilgisayar dilindeki 1 ve 0 lardan ilham alarak tasarlanmıştır.

Vaio ilklerin bilgisayarı

– İlk i.LINK portunu kullanan bilgisayar.

– İlk Memory Card Reader olan bilgisayar.

– İlk 1 Kg. dan daha hafif bilgisayar.

– İlk gömülü Bluetooth modülü bulunan bilgisayar.

– İlk Bluetooth ve WLAN fonksiyonu bir arada bulunan bilgisayar

– İlk 16.1″ ekrana sahip dizüstü bilgisayar.

– İlk DVD±RW(dualformat) sahibi bilgisayar.

– İlk ekran aydınlatmasında Led teknolojisi kullanan bilgisayar.Ayrıca bu model ilk olarak 16:9 ekran oranını 1366×768 destekleyek bir ilk olmuştur.

– İlk 17″ WUXGA ekran kullanan dizüstübilgisayar.

– İlk WLAN 802.11g protokolünü entegre olarak kullanan bilgisayar.

– İlk DLNA server desteğini ön yüklü olarak sunan bilgisayar.

Share it people

Category: Genel

About Nihat Kaya

4 yıldır İstanbul bilişim Bünyesinde çalışmakta olup , Bilgisayar ve Bilgisayar teknolojileri uzmanıyım. En yeni Bilgisayar teknolojilerini ve gelişimini yakından takip ediyorum.Teknolojinin yaşam standardı olduğu kanısındayım.

2 thoughts on “Neden Vaio ?

  1. seckin dere Lüleburgaz

    bir de başlık için yorum bırakayım istirham ederseniz ben bir pc kullanıcsı olarak benim için her zamn en iyisi toshıba sony dünya ca ünlü bi marka ilk lerin sahibi olması normal tüm dünyaca bilinen bi markanın ilkleri yapması normal ama son yıllarda sony pc endüstrisinde el fireni çekti sanırım hem hantal kalıyor hem de çok lüks türkiye artık çin gibi büyüyor ilk cep telefonum 3210 oda ikinci el di şimdilerde galaksiler iphone lar mini bir cep bilgisayarı özelliğinde tüketici ye telefon olarak sunuyor türkiyede çakma olduk ça bu ürünlere revaç çok olmaz taklidi nasılsa çıkar

    Reply
  2. hami

    Ben sony vaio duo 13 kullanıyorum. Ne yazık ki bu modele uygun orjinal sony Mouse bulamıyorum.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir