Nedir bu Bitcoin?

By | 13 Temmuz 2017
1 sene önce 529 views 0 Comment

Son yıllarda popüler hale gelen ve nedir bu Bitcoin dedirten dijital para birimi hakkındaki detayları araştırdık.

Bitcon, en büyük farkı olarak gösterilen herhangi bir resmi bir kuruluşa bağlı olmayan kullanılabilen, sanal para birimini ifade eder. En büyük özelliği ise dijital olmasıdır.

Bitcon ne zaman ortaya çıktı?

En temelde Amerikan Merkez Bankasının 2008 Mortage krizi ile birlikte parasal olarak genişlemeye gitmesi ve devamında dünya genelinde yaşanan ekonomik sorunlar, devlet borçları ve paranın 2008 kriz yılları ile birlikte git gide güvenini kaybetmişti. Paraya olan güvenin sarsılması dijital olarak basılan bir para birimi için arayışlara gidildi. Bunun farklı denemeler yaşansa da çoğu kez başarısız oldu. Dijital paranın başarısız bir şekilde sonuçlanmasında en temel sorun ise “Double Spending” adı verilen dijital paranın veriden ibaret kalması idi.

Dijital paranın veri olmakla kalmayıp harcanıp harcanmadığı için bir bağlı olmayan güvenilir bir otoriteye geçilerek bunun çözümü saplanabilir teorileri üzerinde ilk kez 2008 yılında Block Chain adı verilen ve Double Spending sorununu aşan gelişmeler ile herhangi bir merkeze bağlı olmadan kurulan bilgisayar ağı oluşturuldu. 2009 yılında ise açık kaynaklı kod ile Bitcoinlerin çıkarılmaya başlanması sonucu Bitcoin ağı oluşmuş oldu.

Bitcoin’e ait ilk protokolü oluşturan kurucu Satoshi Namaoto için söylenen farklı söylentiler arasında en inandırıcı olan hayatı için şöyle söylenir. Mesleği matematikçi olan Nakamoto, şifreleme, kriptolama alanında uzman bir kişiliği bulunur. Şuandaki geliştirici olarak Gavin Andresen devr aldı. Şuanda da geliştirici olarak Andresa devam ediyor.

Bitcoin’in ilk kez ortaya çıkması ardından yaşan gelişmeler ile ilk kez bitcon transferi yapılmasının ardından, 2009 Ekim ayında döviz kurundaki Bitcoin değeri 1 dolar,  1,309,03 Bitcoin (BTC) olarak belirlendi. Aradan aylar sonra 2010 yılında ise 1 Bitcoin 0,003 dolar ediyordu. Bitcoin dijital para birimi olmasından dolayı güvenlik açığı nedeniyle 2010 yılında 184 milyar Bitcoin oluşturuldu ve kısa sürede fark edilmesiyle bu bitcoinler silindi. Bitcoin için yaşanan en büyük güvenlik açığı bu oldu ve bir daha buna benzer bir olay yaşanmadı. Bitcon aradan zaman geçmesi ardından sahte Bitcoin yaymaları, yasa dışı ürün satışları gibi olaylar ile anılması para birimine olan güveni sorgulansa da bir müddet sonra ekonomik sistem içerisinde kendine yer edinmeye başladı. Büyük firmaların Bitcoin ile işlem yapmaya başlaması ile devam eden para biriminin dünya genelinde tamamen güvenilir bir hale gelmesi ihtimali düşük değil.

Sıradaki Yazı: Bilgisayar fanının gürültüsünü azaltacak 5 yöntem

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir