Nedir Bu HTPC ?

By | 30 Haziran 2012
6 sene önce 1.555 views 6 Comments

Son zamanlarda bir smart tv çılgınlığıdır gidiyor. Nedir bu smart tv önce biraz bundan bahsedelim. Smart tv televizyonumuzu internete bağlı bir bilgsayara çeviren özellik aslında kısaca. Nedir bu televizyon ile yapacaklarımız? Tam olarak oturmuş bir standart ve bir işletim sistemi olmasa da internette sörf yapmak, youtube videolarını izlemek, sosyal ağlara erişmek hatta bankacılık uygularmarını kullanmak şeklinde sayılabilir. Bu uygulamaların çalıştığı oturmuş bir işletim sistemi olmadığı için tv üreticilerinin kendi işletim sistemleri devreye giriyor ve tabiki onların marketleri, marketler üzerinden indirilen uygulamalar, oyunlar ve daha bir çok etkileşimli yazılım… Tıpkı bir cep telefonu gibi. Sürekli bahsedilen internete bağlı buzdolabının bir önceki dönemini yaşıyoruz sanırım. Gerçi onun da ilk örnekleri çıkmaya başladıya neyse…

Bu smart tv benim canımı içten içe sıkan bir teknoloji. Sebebi biraz şahsi sanırım. Ben Home teather personel computer (HTPC) kavramı ile tanışalı 7 yıldan fazla oluyor. Başka bir deyişle smart tv ile tanışalı 7 yıldan fazla oluyor. Evet smart tv = HTPC değil belki ama onun babası. Televizyonlara eklenen smart tv özelliği aslında fiziksel olarakta televizyonun içine bilgisayar yerleştirilmesi anlamına geliyor. Daha sonra bu bilgisayar üretici firma tarafından bir işletim sistemi yükleniyor ve gerekli yazılımlarla internete girilip sörf yapılabiliyor, youtube videoları izlenebiliyor.

HTPC ise bu bilgisayarın televizyon içinde değil de dışında olanı. Genellikle yatay bilgisayar kasaları içine konumlandırılan küçük anakartlar ve sessiz soğutma sistemleri, hatta ön kısımda dijital ekran, spesifik özellikleri.

Türkiye’de çok yaygın olmasa da yurt dışında yoğun olarak kullanılan bir sistem. Peki bu bilgisayarda işletim sistemi olarak ne kullanacağız? XP media center edition versiyonunu belki herkes hatırlamaz ama bu işletim sistemi tam olarak bu bilgisayarlar için geliştirilen ilk resmi işletim sistemiydi. Daha sonra çıkan windows vistada gömülü Media Center uygulaması ile yola devam eden Microsoft son olarak windows 7 home premium ve üst versiyonlarıyla beraber gelen daha da geliştirilmiş, hataları giderilmiş ve uydu tv kartı desteği de veren yeni media center ile yoluna devam ediyor.

Başta bahsettiğim smart tv özelliğinin canımı sıkmasının sebebi de burada yatıyor. Sanırım smart tv’nin çıkışının htpc’lerin gelişimini durdurmasından korkuyorum 🙂

Şimdi biraz HTPC’den bahsedelim. HTPC, üzerine windows7 işletim sistemi kurulmuş, VGA yada tercihen HDMI çıkışı bulanan bir bilgisayardır. Ses çıkışlarında fiberoptik desteği bulunan anakartlar tercih edilir genellikle. Böylece ses sistemleri ile entegrasyonu da sağlanmış olur. İçine takılacak yüksek hacimli bir HDD ile bütün video, resim ve müzik arşivinize televizyondan her an erişebilirsiniz. Bunun yanında içine takılacak windows tarafından desteklenen bir tv kartı ile tv yayını alabilirsiniz. Bu noktada sayısı 4’e kadar çıkabilen tv kart desteği ile bir kanalı izlerken diğerini kaydedebilir hatta iki kanal kayıttayken başka bir kanalı izleyebilirsiniz.. Yada bunlardan farklı olarak siz evde yokken ayarladığınız saatte bilgisayarınız otomatik olarak açılıp sizin istediğiniz programı kaydeder ve kapatır. Bunu yaparken de ekrana görüntü vermez, hoparlörlerden de ses çıkarmaz. Bu kadar da zekidir. Ne zaman isterseniz kumdan üzerinde bulunan kayıt tuşu ile yayınları kaydedebilir, tv kayıt arşivi üzerinden tekrar izleyebilirsiniz. Bu arada kumandadan bahsetmişken, bu bilgisayar nasıl uzaktan kontrol edilecek? Yine Microsoft bizim için bunu halletmiş. Zamanında XP media center edition ile beraber gelen şimdilerde ekstra olarak satılan media center klavye kumanda seti bu iş için en uygun seçim.

Piyasada çok daha kaliteli ürünler bulmak mümkün fakat uygun fiyatlı ve kolay erişilebilir bir ürün olarak windows kalvye kumanda seti benim de uzun yıllardır kullandığım ve tavsiye edebileceğimi bir ürün. Piyasada 60-70 TL ye satılan ürünün klavyesinde ve kumandasında alttan aydınlatma bile mevcut. Usb alıcısı ile Windows Media Center arayüzünün tüm bileşenlerini çok hızlı bir şekilde yönlendirebiliyor. Yazabileceğim daha bir çok özelliğin haricinde smart tv’lerin yaptığı her şeyi, üzerine yüklenen ek uygulamalar ile yapmanız mümkün. Çok kısa da olsa daha ilginç bir özelliğinden de bahsedip sizi meraklandırarak yazımı sonlandıracağım. Bu bilgisayarları kullanmaya başladıkça, arşivinizin büyüklüğü arttıkça kapasite sorunları çıkmaya başlayacaktır. İkinci hatta üçüncü HDD ile belki bir nebze kurtarmayı başarsakta bu seferde kasa içi ısınma sorunu ortaya çıkar. Bunun önüne geçmek için kullanılacak sistem ise Home Server sistemidir.

Yine belki de hiçbirimizin bilmediği gibi Microsoft bu alana da el atmış ve ilk versiyonu Windows Home Server 2003 olan ev sunucu işletim sistemini yayınlamıştı. Bunun yeni versiyonu Windows Home Server 2011 artık yayında. Bu sistemin amacı da evimizin içinde ve dışında ortak bir medya havuzu oluşturmak. Yine media centerdaki gibi üzerine yüklenen ek uygulamalarla evimizdeki herhangi bir müzik dosyasına akıllı telefonumuz üzerinden erişmemiz mümkün. Bu yazdıklarım çok ütopik gelebilir fakat hepsi gerçekten artık çok pratik ve çok kolay. Bahsettiğim çoğu yazılım 7-8 yıldır piyasada ve yeterince olgunlaşmış durumda. Bu anlattığım sistemleri teknoloji meraklısı herkese şiddetle tavsiye ederim. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Share it people

6 thoughts on “Nedir Bu HTPC ?

 1. Selim Can

  Şaşkınlıkla okuduğum bir yazı ve merak uyandıran bir konu. Teşekkürler.

  Reply
 2. Suat Orhun

  Htpc ile ilgili araştırma yaparken yazınızı okudum. Home Server konusu gerçekten inanılmaz. Şu an kendime htpc topluyordum, home server işi kafamı karıştırdı şimdi.

  Reply
 3. Cemal

  Home Server olayını bir arkadaşım kullanıyor. Evinin çatısının içinde hdd canavarı bir pc var. 15 tb kapasite mevcut. Alt katta ve bir alt katta dlink wifi ile hem tv den hem notebooktan hemde ipadinden full hd filmlerini izliyor. Bizde bakıyoruz öyle. Maliyetli bir sistem…

  Reply
 4. Şahin Demirçivi

  Htpc ile ben de uzun zamandır uğraşıyorum. Dandik de olsa bir kasa topladım. Daha kaliteli bir kasa arıyorum fakat Tunceli’de görerek alabileceğim bir yer malesef yok. Görmeden de alamıyorum.

  Reply
 5. Ufuk Kömür

  TV kartsız şekilde ben de bu sistemi kullanıyorum. Bir media depolayıcısı gibi kullanıyorum. 5 yıldır tık demedi. Xp üzerine kurulu Media Portal kullanıyorum ben.

  Reply
 6. Suat Aydın

  Windows 8 ile birlikte en çok merak ettiğim konu Media Center.. Umarım güzel şeyler yapmışlardır.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir