Oyun Bilgisayarı Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

By | 30 Mart 2018
8 ay önce 1.144 views 0 Comment

Oyun Bilgisayarı Alırken Hangi Özelliklere Bakarsınız? Fiyat mı Performans mı? Görünüm mü İşlemci mi?

Oyun bilgisayarları akla geldiğinde çok güçlü ve üst düzey donanımlara sahip olan ve özellikleri üst düzey olan bilgisayarlar gelir ki öyle de olmalıdır. Geçmiş zamanlara baktığımızda masaüstü bilgisayarlar oyun bilgisayarları olarak laptoplardan daha iyi özelliklere sahipti. Ancak günümüzde laptopların içerisinde de oyun bilgisayarı olarak kullanılabilecek çok sayıda cihaz bulunmaktadır.

Ancak şöyle bir detay var ki, aynı özelliklere sahip bir laptop, masaüstü bilgisayardan çok daha pahalı olabilmektedir. Bu nedenle masaüstü bilgisayar tercih sebebi olabilir. Ancak bazı nedenler laptop’u ön plana çıkarmaktadır. Bir örnek vermem gerekirse laptopların taşınabilir olması günümüzün çok önemli bir detayı olduğu için laptop bilgisayarı tercih edebilirsiniz. Peki, üzerinde her “Oyun Bilgisayarı” yazan ibare o bilgisayarı gerçekten oyun bilgisayarı yapar mı? Yoksa oyun bilgisayarının özelliklerinden çok önemli detaylara dikkat etmek mi gerekiyor? Oyun bilgisayarı nasıl olmalı? Bugünlerde bir oyun bilgisayarı almayı düşünüyorsanız bu incelememin sizlerin işine çok yarayacağını düşünüyorum.

Bir Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalıdır?

Oyun bilgisayarların nitelikleri arasında yer alan ekran kartları bağımsız olmalıdır. Tam bu noktada NVIDIA tarafından geliştirilmiş olan NVIDIA GTX 1050 ve NVIDIA GTX 1050 TI son zamanlarda çok beğenilmekte ve tutulmaktadır. Ayrıca ekran kartının bellek miktarının büyük olması da çok önemlidir. 6 GB bir paylaşımsız ekran kartının içerisinde bunduğu bilgisayara oyun bilgisayarı denmez de ne denir? Oyun oynanacaksa tam da bu bilgisayarlarda oynanır. Lenovo Legion Y520 bu anlamda tam aradığınız oyun bilgisayarı niteliğini taşıyor diyebilirim.

Peki, oyun bilgisayarlarında işlemci nasıl olmalı? Bu konu çok önemlidir çünkü en çok sorulan sorulardan bir tanesi de bu konudur. Çünkü işlemciler, bilgisayarların kalbi olarak nitelendiriliyor ve oynadığınız oyundan yüksek performans elde edebilmek için oyun bilgisayarında önemli bir yer teşkil etmektedir. Frekansı yüksek olan ve çok çekirdekli işlemcileri tercih etmenizde yarar vardır. Ancak son zamanlarda en çok tercih edilen işlemcisinin de oyun bilgisayarı için 7. Nesil Core i7 HQ işlemciler olduğunu da belirtmeden geçmemeliyim. İntel, oyun bilgisayarı nasıl olmalı sorusunun yanıtları arasında, güçlü işlemcileri ile yer alan en önemli marka olarak göze çarpmaktadır. Oyun tutkunları da merakla ve dört gözle 8. Nesil işlemcileri beklemektedir.

Hangi HDD’yi Almalıyım? Hangisi Daha İyi?

Bir diğer önemli konuya geçecek olursak, ya oyun bilgisayarlarının özellikleri arasında yer alan harddiskler nasıl olmalıdır? Son zamanlarda harddisklerden çok SSD diskler kullanılmaktadır. Hatta PCle SSD diskler, SSD diskleri de günümüz şartlarında arka planda bırakmış bulunuyor. Kapasiteleri sınırlı olduğu için ya 128 GB ya da 256 GB olabiliyor. Bu nedenden dolayıdır ki, oyun bilgisayarına oyunları depolamakta sorun yaşamanız kaçınılmaz olmaktadır.

Bundan dolayı da çift depolama alanı sunan cihazlara artık oyun bilgisayarı adı verilmektedir. İçerisinde hem PCle SSD, hem de hardisk bulunduran cihazlar oldukça revaçtadır. PCle SSd diskleri hızından, harddisklerin ise geniş depolama alanlarından yararlanmaktasınız. Olması gereken de budur.

Oyun bilgisayarlarının içerisi de oldukça önem arz etmektedir. İçi derken, parçalardan söz etmiyorum tabiî ki. Parçaların kasa içerisine yerleştirildikleri konumdan söz ediyorum. Çünkü bir oyun bilgisayarı, şimdiye kadar saymış olduğum özelliklerden de anlayacağınız gibi çok güçlüdür. Bu nedenden dolayı çok fazla ısınması durumu söz konusudur. İşte tam da bu nokta da, stratejik noktalara kaliteli fanların yerleştirilmesi ve kasada önemli noktalarda deliklerin bulunması şartdır. Kasa içerisinde yükselen ısı hemen dışarı çıkartılmalı ve kasa içi soğumalı ki güçlü özelliklere sahip olan oyun bilgisayarı ısıdan dolayı yavaşlamamalı, performansından her hangi bir şey kaybetmemelidir.

Oyun bilgisayarlarının özellikleri arasında ses sisteminin de çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Teferruat demeden önce bir kere daha düşünmenizde yarar vardır Bir oyun içerisinde düşmanınızı ararken, onun yerini, duymuş olduğunuz seslere dayanarak bulabilmeniz oldukça kolay. Bu noktada Dolby Audio Premium oldukça güçlü etkiye sahip ve harman ses sistemi de kesinlikle düşünülmesi gereken isimler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir