PDF Nasıl WORD Dosyası Haline Getirilir?

By | 26 Ekim 2017
12 ay önce 785 views 0 Comment

Günlük yaşamımızda sıkça kullanmış olduğumuz belge formatlarından biri PDF, bazı ayrıntıları düzenleme konusunda oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor. Para ödeyip uygulama satın almadan da PDF düzenlemek gayet mümkün.

Adobe Acrobat’ın, komple sürümü sizde yoksa PDF dosyalarını düzenlemekte problemleriniz olması oldukça olağan. Ama PDF’leri düzenleyebilmek için çok daha basit bir yönteme de sahibiz. İşte bu yöntemin kolları da Google’a uzanıyor. PDF düzenleme yöntemlerinde en rahat erişim imkanı olan ve kolay olanı Google Docs. Gerek PC’den, gerekse de mobil cihazınızdan Google Dokümanlar’ı kullanarak PDF’leri düzenleyebilirsiniz. Bilgisayarda bu işlemin çok daha kolay gerçekleştiğini belirtmemiz gerekli. Özellikle de dosyanın boyutu fazlaysa, telefonda çalışmak hiç de kolay değil.

Belgelerin bilgisayarda düzenlenmesi

Nasıl mı yapılıyor? İlk adımı bilgisayar kullananan okurlar için anlatacağız. Başlangıç olarak elinizde olan PDF dosyasını Drive’ınıza indirmeniz gerekmektedir. Bu durumu daha kolay bir “sürükle-bırak” işlemiyle yapabileceğiniz gibi Drive’ın sol üst tarafında mevcut olan “Yeni” yazısına basarak da gerçekleştirebilirsiniz. Yeni > Dosya Yükleme adımlarını yerleştirmenin ardından PC’nizde mevcut olan PDF dosyasını seçtiğiniz takdirde Drive’ınıza indirilir. Bir sonraki adımdaysa yüklenmiş olan dosyanın üstünde farenizin sağ tarafına tıklıyorsunuz. Çıkan yerde Birlikte aç > Google Dokümanlar seçtiğiniz zaman dosyanız Google Dokümanlarda açılır hale geliyor. 3. Adım da normal bir doküman gibi üstünde yapmanız gereken değişiklikleri gerçekleştirebilir hale geliyorsunuz. Ve 4. Yani en son adımda çalışmanızı kaydediyorsunuz. Dosya > Farklı indir kısmına giderek dilerseniz .docx uzantılı, dilerseniz aynı formatta ve EPUB dosyası olarak dahi üzerinde işlem yaptığınız belgeyi yükleyebilirsiniz.

Mobil Cihazlarda PDF – WORD Düzenlenmesi

Mobildeyse Drive ve Google Dokümanlar uygulamalarını ikisini de telefonunuza yüklemeniz gerekmektedir. Drive içerisinde önceden yüklenmiş bir PDF dosyanız yoksa sağ altta yer almış olan artı (+) simgesine tıkladığınız takdirde dosya yükleyebilirsiniz. Drive’da zaten bir dosyanız varsa Google Dokümanlar uygulamasına girerek bu uygulama üzerinden dosyayı seçmeniz gerekmektedir. Dosyanın sağ alt tarafında yer alan kalem simgesine tıkladıktan sonra düzenleme yapabilme imkanına sahip olabileceksiniz. Ardından Paylaş ve dışa aktar > Farklı kaydet kısmından belge formatını seçtikten sonra belgenizi dışara aktarım işlemini tamamlayabilirsiniz.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir