POLED Nedir? AMOLED teknolojisi ile arasındaki farklar nelerdir?

By | 21 Ağustos 2017
1 sene önce 1.627 views 0 Comment

OLED, AMOLED, POLED, PMOLED… Oled teknolojileri ile ilgili kavramlar gün geçtikçe daha da gelişmeye ve karmaşıklaşmaya başladı. Biz de LG tarafından üretilen POLED ile Samsung tarafından üretilen AMOLED ekranları karşılaştırdık.

Özellikle son zamanlarda, mobil cihazlarda farklı OLED teknolojileri görüyoruz. Bir süredir Samsung, Super AMOLED kullanmaya başlamış ve daha sonra LG, POLED ile bu geleneği sürdürmüştü. Peki bunlar nedir ve hangisi daha iyidir? Bu soruya genel bir cevap vermek gerekirse, hepsinin diğerine göre daha iyi ve daha kötü yönleri olduğunu söylemek mümkün diyebiliriz. Ama önce gelin bir OLED nedir ona bakalım.

OLED, organic light emitting diodes yani organik ışık yayan diotlar anlamına gelen bir kısaltma. Bu mavi, kırmızı ve yeşil ışıkların farklı kombinasyonlarını ekrana yansıttığından dolayı tüm renkleri oluşturan etmenlerin bütünleştiği bir sistem. Bu teknoloji, LCD teknolojisine göre renkleri tamamen kapatabiliyor ve renkleri tam olarak kullanıcıya gösterebiliyor.

OLED teknolojisinin LCD’den bir diğer artı özelliği ise ışıkları verebilen piksellere akımın nasıl verildiği ile ilgili. OLED teknolojisi ile bunu pasif bağlantı matrisi ya da aktif bağlantı matrisi ile yapabiliyoruz. Pasif matris bağlantı yöntemi ile akım bir led sırasına sırasıyla verilir. Bu pek ideal olmasa da daha ucuza mal olur. Aktif bağlantı matrisi ise her pikselin ayrı ayrı ve doğru oranda doğru zamanda akım vermesini sağlayan bir transistör ağıdır. Aktif bağlantı matrisinin alt tabakası, günümüze kadar hem camdan yapıldı.

Verdiğimiz bilgilere nazaran, tüm akıllı telefonların aktif bağlantı matrisi ile sunulması gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü pasif matris, sağlam bir deneyim sağlamayacaktır. Kısaca, AMOLED’de yer alan A ve M harfleri aktif matrisden gelmekte. Fakat LG’nin ürettiği POLED, Samsung’un aktif matrisinden daha iyi bir çözünürlük sunuyor.

Şimdiye kadar OLED teknolojisinin alt tabakasının son teknolojiye kadar genellikle cam alt tabaka ile yapıldığını söylemiştik. Tasarımcılar, daha esnek ekran aradıklarından alt tabaka için plastik tabakaya geçme kararı aldılar. Plastik tabakanın avantajı ise esneklik ve düşük bütçeli olması oldu.

POLED ve AMOLED’in oldukça benzer olduğunu ve kayda değer bir farklılık olmadığını, cihazların bu iki ekrana bakılarak alınmaması gerektiğini, diğer özelliklere bakılması gerektiğini söyleyerek yazımızı sonlandırıyoruz.

İnternetinizin gerçek hızını bulma yolları

 

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir