QLED TV nedir? OLED TV’den farkları nelerdir?

By | 18 Nisan 2017
2 sene önce 1.056 views 0 Comment

QLED Nedir?

QLED, LED ile nano mimarisinin birleşiminden oluşan görüntü teknolojisidir. Kelimedeki Q harfi “Quantum Dot” yarı iletken materyallerden meydana gelen kristalimsi yapı demektir. Her Q-Dot kendi ışığını yayar. LED ışıkların önüne yerleştirilir. Bu sayede ekranın daha parlak görünür. Ayrıca siyah renklerdeki tonlama gerçeğe daha yakın görünür. Detaylar belirgin hale gelir ve derinlik artar.

Bu teknolojiyi şimdilik sadece Güney Kore firması olan Samsung markasında göreceğiz. Fiyat olarak OLED televizyonlardan daha uygun olacağı söylenen bu teknolojiye Panasonic ve LG gibi markalar pek sıcak bakmıyor ve OLED televizyon üretmeye devam edeceklerini açıkladılar. Diğer üreticilerden ise QLED teknolojisi konusunda ses seda yok.

Samsung QLED TV, DCI-P3 renk uzayında yüzde 100 oranında renk yoğunluğu sunan ilk televizyon olmasıyla dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Test ve onaylama sürecinin ise Verband Deutscher Electrotechniker (VDE) adlı kuruluş tarafından gerçekleştirildiğini hemen belirtelim.

Bir televizyonun renk yoğunluğu ise, renk gamı ve parlaklık seviyesi ile ölçülüyor. Renk gamı ölçümünde fiziksel olarak gösterilebilen en yüksek miktardaki renklere bakılıyor. Diğer taraftan parlaklık seviyesi, bir televizyonun en yüksek parlaklık seviyesini ifade ediyor. Daha büyük renk gamı ve daha yüksek parlaklık seviyesi ise, televizyonda daha büyük renk yoğunluğu anlamına geliyor.

Yeni QLED TV’sinde yeni metal Quantum Dot materyal kullandığını vurgulayan Samsung, bu sayede renk gamı ve en yüksek parlaklık seviyesini ciddi anlamda geliştirmeyi başarmış. En yüksek parlaklık seviyesi 1500 ile 2000 nit aralığındayken, renk yoğunluğu ise daha önce de belirttiğimiz gibi yüzde 100 seviyesinde. Yeni QLED TV’lerin daha geniş görüş açısı ve daha derin siyah seviyeleri sunduğu da özellikle belirtilmekte. Özetle, Samsung QLED TV’ler kullanıcılarına üst düzey bir izleme deneyimi sunacak diyebiliriz.


Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir