Siber (Bilişim) Suç Nedir?

By | 03 Nisan 2017
2 sene önce 1.958 views 0 Comment
bilişim suçu

Siber suç

Gelişen dünya konjekterü içerisinde artık suçlarında şekli değişiyor. Bunlardan biri de siber suçlardır. Siber suç sibernetik kökeninden gelmekte ve İngilizce’deki karşılığı ise “cyber” olan bilgisayar ağlarından olan bir konuyu ifade etmektedir. Burada bilgisayar denildiğinde aklınıza yalnızca PC ya da laptoplar gelmemelidir. Bu nedenle bilgisayar ağları şeklinde ifade edilmiştir. Örneğin akıllı evlerde siber suçlar kapsamında yer alan bir bilgisayardır.

Hatırlatmak istenilen önemli bir husus vardır. Hukuk hiçbir zaman olmayan bir şeyi düzenlemez bu nedenle de bu konuda bir girişimin olması gereklidir. Siber saldırılarda suçlar kapsamında kullanıcılara bir takım zarar vermektedir. Dolayısıyla burada yasalar devreye girer. Ülkemizde internet ortamında yapılan yayınlarında belli bir denetime tabi olması ve bunun içinde düzenlenmesi gerekmiştir. Buradaki düzenlemeleri de takip için kanun maddesi hazırlanmıştır. Bu kanunda siber suçun kapsamı ve de alınabilecek cezalar da belirtilmiştir.

Türkiye’de siber suçlar bilişim suçu olarak kabul edilir ve bu şekilde isimlendirilir. Ancak dünyada bunun karşılığı farklı şekillerde de düzenlenmiştir.

  • Elektronik Suç
  • Dijital Suç
  • Bilgisayar Suçları
  • Teknoloji Suçu

BİLİŞİM SUÇU

Bu suçları tek bir tanımla anlatmak doğru olmayacaktır. Bu nedenle de her geçen gün farklı bir şekilde boyutlandırılabilmektedir. Bilişim suçlarını tek bir tanımlama ile kullanırsanız o zaman doğru sonuca da ulaşmanız pek mümkün olmayacaktır. Fakat bilişim suçları için aşağıda listeleyeceğimiz temel nitelikleri de kullanabiliriz.

  • Bu suçlarda bilişim sistemlerinin güvenliği tehdit altındadır. Depolanan veriler ve de sistem kullanıcıları hedef alınmaktadır.
  • Hiçbir şekilde haklı dayanağı olmadan bilişim sistemlerine girilmiştir.
  • Bilişim sistemleri kullanılarak bir eylem gerçekleştirilmiştir.
  • Bilişim sistemine girerek verilerin değiştirilmesi, silinmesi, bozulması ya da transfer edilmesi gerçekleştirilmiştir.

Bu şekilde bir suçun tanımlanması için mutlaka ortamda bilişim sistemlerinin olması gerekmektedir. Ancak buradaki tanımlama şu şekilde ifade edilir. Bilgisayarı kırmak ve onu parçalamak bilişim suçları kapsamında değerlendirilmez ancak bilgisayar ağ bağlantısından girerek verileri zarara uğratmak bu suç kapsamında sayılmaktadır.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir