Sim Kart Devri Kapanıyor Gömülü Sim’e (E-Sim) Geçiliyor

By | 04 Ekim 2018
2 hafta önce 80 views 0 Comment

Yıllar önce eğer bir cep telefonu kullanıyorsanız kredi kartı büyüklüğünde bir Sim Kart’a ihtiyacınız oluyordu. Yıllar geçip teknoloji ilerledikçe Sim kartlar da küçüldü. Mikro sim kart nano sim kart derken yeni döneme dijital sim karta (gömülü) geçiliyor. Peki nedir bu gömülü sim (e-sim)? Nasıl çalışır? Detayları yazımızda.

Cep telefonlarının GSM şebekelerine erişebilmesi için kimlik doğrulama anahtarlarını, kimlik numaralarını, ülke kodlarını ve daha fazlasını içeren kimlik bilgilerini o şebekeye iletmesi gerekir. İhtiyaç olunan bu tür bilgiler, bir sim kartı içerisine mobil servis tarafından kayda alınır. Bu kartlar entegre bir devre içerir. Telefon görüşmeleri yapmak, internet erişimi sağlamak gibi görevleri gerçekleştirmek için cep telefonlarının olmazsa olmazı şeklindedir.

İşte tüm bunları sağlayan sim kart aslında küçük bir çipten oluşmakta. İçerisinde küçük de olsa dahili hafızaya sahip olsalar da bunlar sadece kişi listesini tutmak ve sms kaydetmeye yarıyor. Günümüzde halen fiziksel olarak kullanılan Sim kartlar, yıllar geçtikçe küçüldükçe küçüldü. Şimdi ise dijital dönemine geçti ve yakın zamanda ihtiyaç duyulmayacak hale gelecek.

E- Sim Nedir?

eSIM elektronik bir SIM kart… Başındaki “e” kelimesi ise ingilizce “embedded” (gömülü) kelimesinin kısaltması. Yani Türkçeye çevirdiğimiz zaman “Gömülü Sim” de denebilir. Bir kaç yıl önce ABD ve İngiltere’de gömülü simle ilgili bir takım geliştirmeler gerçekleştirilmişti. AT&T, Vodafone, Telefonica ve Etisalat gibi büyük GSM Operatörleri tarafından desteklenen bu proje Apple, Google, Samsung ve Huawei tarafından da desteklenmeye başladı.

E- Sim, sim kart tarafından kullanılan bilgilerin, cihaz içerisinde bulunan bir hafıza içerisinde saklanmasıyla çalışıyor. Yani, fiziksel olarak saklanan kimlik anahtarları, cihaz içerisinde saklanmış oluyor.

E-Simin Avantajları Neler?

E-Sim teknolojisini kullanabilmek için öncelikle bu teknolojiyi destekleyen bir cihaza ve GSM operatörüne ihtiyacınız olmakta. E-Sim bizim yaptığımız araştırma neticesinde ilk olarak Huawei’nin akıllı saati Huawei Watch 2 ile kullanılmaya başlanmış. Daha sonra Google Pixel 2 XL akıllı telefonlarında da kullanılan teknoloji şimdi ise, Apple’ın bu yıl duyurduğu iPhone XS Max ve iPhone XS telefonlarda da kullanılmaya başlandı.

E-Simin avantajlarına gelince. Bu teknolojinin en güzel olayı GSM operatörünüzü değiştirmek istediğiniz zaman herhangi bir bayiye gidip, sim kart almanıza ve sim kartınızı değiştirmenize gerek duymamanız. Direkt olarak GSM tarafından gerçekleşen işlemlerin sonrasında ayarlar menüsünden yeni operatörünüzü seçmeniz yeterli oluyor.

E-Sim’in getirdiği bir diğer yenilik ise çift operatör desteği. Bu sayede biri fiziksel biri e-sim olmak üzere iki simi tek cihazda kullanabiliyorsunuz. Git gide incelen telefonlarda kullanılabilmesi için güzel bir yöntem olarak düşünülebilir. İleride de fiziksel sime ihtiyaç duyulmadan iki operatöre bağlanabilen e-sim teknolojisinin geliştirilmesi bekleniyor.

Bir diğer avantajı ise şimdiki sim kartlarda olduğu gibi hiç bir zaman bozulmaması. Yani sim kartınız bozuldu diye bayiden gidip yedek sim kart almak için bedel ödemeyeceksiniz.

Telefonumu değiştirince o zaman numaram da gider mi? Şeklinde sorularınızı da yanıtlayalım. Hayır değişmez. Çünkü, siz yeni bir e-sim destekli cihaza geçtiğiniz zaman size ait bilgiler bu sefer de o cihazda gömülü olan sime aktarılmış olacak. Tıpkı sim kart değişikliği yapar gibi.

Dezavantajı Nedir?

Gömülü sim teknolojisinin dezavantajı da yok değil tabi. Adı üzerinde “Gömülü”. Var sayalım dışarıdasınız ve telefonunuzun şarjı bitti. Ne demek istediğimizi tahmin ettiniz sanırım. Evet! şimdi yaptığınız gibi sim kartınızı çıkarıp, arkadaşınızın telefonuna takıp bir yakınınızı arama gibi şansınız bulunmuyor.

Yakın gelecekte şebekeye bağlanan tüm cihazlarda e-sim teknolojisinin kullanılması bekleniyor. Dezavantajı olsa da bizce geç kalınmış bir teknoloji.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir