Tablet PC Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

By | 22 Mart 2014
5 sene önce 444 views 3 Comments

tabletss

Taşınabilir , mobile teknoloji notebookların ardından yerini cep telefonlarına ve tabletlere bıraktı. Cep telefonu da bir yere kadar internet ve eğlence amaçlı kullanıyor lakin gerek şarj sorunu gerekse ekran boyutunun küçük olmasından ötürü,  Tablet pcler artık bilgisayar ve cep telefonundan sonra puzzle ‘I tamamlayan vazgeçilmez tamamlayıcı bir teknoloji oldu. Markaların gücü ve rekabetin sonucu kullanıcıların kafasını karıştıran yüzlerce çeşit modeli çıkarttı karşımıza. Peki bu kadar ürün gamından alacağımız Tablet pc ‘ Yi neye göre seçeceğiz? Tablet pc alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Cevabı burada.

1-      Öncelikle her bilinçli teknoloji alış verişinde olduğu gibi ortalama bir bütçe ve ihtiyaç belirleyeceğiz.

2-      Ekran Kalitesi :  IPS Ekran teknoloji denilen ekrana bakılan farklı bakış açılarında renk ve görüntü kaybına sebep olmayan ekran teknoloji tercih edilmelidir. Normal lcd panellerde 1 pikselde tek transistor bulunurken IPS ekran panellerde besleyen transistor sayısı 2 dir. Bu ikinci transistör, o pikselin yaydığı ışığın farklı açılardan da net şekilde görünmesini sağlıyor. Piyasada bulunan her tablette ips teknoloji yazıyor bunun için ürünü ve markasını bilmekte fayda var.

3-      Çözünürlük : Yüksek çözünürlükteki ürünler gerçeğe daha yakın renk ve görüntü olanağı sağladığı aşikar , fakat amaç internet ve eğlence ise oratalama 800 x600 çözünürlük kafi olacaktır. Üstü her çözünürlük daha kaliteli görüntü imkanı sağlıyacaktır.

4-      Ekran boyutu : Tamamen taşınabilirliğe imkan sağlıyacak ölçülerde seçilmelidir. Sürekli çantada her yere her zaman götürebileceğiniz seçim 7-8 inç modeller olacaktır. Üstü ekran boyutundaki ürünler size ayrı taşıma külfiyeti oluşturacaktır.

5-      Ram- HDD : İnternet tabletlerde İşletim sisteminin sürümü ve çalışma şekli ram ve hdd ihtiyacını belirler. Son güncel bir android veya ios İşletim sisteminde olması gereken optimum ram miktarı 1 gb hdd kapasitesi 8 gb olmalıdır. Hdd in 4 gb nı İşletim sistemi yer kaplamaktadır. 4gb very alanı normal kullanımlarda uygulamalar için fazlasıyla yeterli olacaktır. Fakat resim müzik arşivi vs yapılıyorsa artan katlarını (16 , 32) seçmekte fayda var.

6-      Arayüzler : Her tablet bilgisayara , paket içeriğinden çıkan kendi özel bağlantı kablosu ile bağlanabilmektedir. Dolayısı ile arşivleme very aktarımı yapılabilmektedir. Bunun dışında ekstra klvaye mouse , usb bellek bağlamak için usb bağlantı çıkışı olmasında fayda var, özel çıkışı olanlarda da dönüştürücülerle  bu imkan sağlanmaktadır. Mini usb girişi olan çoğu tablete otg kablo yardımı ile tam usb çıkışına sahip birimler rahatlık ile takılabilmektedir.

7-      Hdmi : Genelde android tabletlerde olan bu birim tabletinizi monitor , projeksiyon ve tv gibi görüntü aktarımı yapan cihazlara bağlamamızı sağlar.

8-      İnternet erişimi : her tableti wifi bağlantısı ile internete bağlayabiliriz. 3G (sim kart girişi ) bulunan modellerde wifi ağına ek olarak serbest dolaşımda 3g internet bulunan sim kartınız ile dilediğiniz yerden erişimi sağlamaktadır. Tabi tabletin fiyatını artırıcı bir etken olup kullanımıda ek bir abonelik gerektirdiğinden masraflıdır da. Çoğu cep telefonunda hots pot ( internet paylaşımı ) olduğunu düşünürsek , dışarıda da wifi üzerinden cep telefonu internet paylaşımı ile internet erişimi daha ekonomik olacaktır.

9-      İşletim sistemi : Tamamen keyfe keder bir seçim dir. Takım tutmak gibi , Rahat kullanım imkanı sağlıyacak , tamamen kendi zevkinize uygun bir İşletim sistemi seçebilirsiniz. Android, İOS ve windows İşletim sistemi alternatifleri bulunmaktadır.

10-   Pil süresi : kullanım açısından önemlidir. Bazı modellerde miliamper saat cinsinden batarya ömrü verilmiştir. 3500mha (ortalama 6 saat ) ve üstü iyi değerlerdir.

11-   Koruma : Tabletinizi koruma adına uygun kılıf seçmekte fayda var ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın mutlaka bir taşıma kılıfı olması gerekmektedir.

P9280144--630x447

Category: Genel

About Nihat Kaya

4 yıldır İstanbul bilişim Bünyesinde çalışmakta olup , Bilgisayar ve Bilgisayar teknolojileri uzmanıyım. En yeni Bilgisayar teknolojilerini ve gelişimini yakından takip ediyorum.Teknolojinin yaşam standardı olduğu kanısındayım.

3 thoughts on “Tablet PC Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

  1. Mustafa KLç

    Yazınız için çok teşekkürler çok faydalı bir yazı olduğu kesin

    Reply
  2. Mustafa Kılıç

    Tablet seçiminde yardımcı olduğunuz için teşekkürler

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir