Teknolojik Ürünler Tüm Vücut Dengemizi Bozuyor

By | 15 Şubat 2018
9 ay önce 1.256 views 0 Comment

Sağlık Bilimleri Üniversitesinde Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Banu Açıkalın, teknolojik ürünlerlin vücada etkisi hakkında açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Açıkalın; teknoloji bağımlılığının sadece göze değil, tüm vücuda etkisi olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Banu Açıkalın teknolojik ürünlerin yalnızca göze değil tüm vücuda etki ettiğini bağımlılık derecesinin vücuda zarar şeklinde yansıdığını söyledi.

Aynı zamanda Göz Hastalıkları Uzmanı olan Doç. Dr. Açıkalın;

“Gözümüzden içeri giren mavi ışık, beynimizde bazı bölgelere ulaşarak biyolojik saatimizi bozuyor. Biyolojik saatin bozulması vücuttaki dengeleri altüst ediyor” dedi.

Doç. Dr. Açıkalın; teknolojik cihazların sağlığa olan olumsuz etkilerinden bahsetti. Teknolojik cihazlardan çıkan mavi ışığın bir süre sonra zararlı olabileceğini ve vücut dengesini altüst edebileceğini ifade eden Açıkalın, günde iki saatten fazla telefon, tablet, televizyon gibi elektronik cihazlara maruz kalmanın kuru göz ve odaklanma sorunları ortaya çıkardığını ifade etti.

Telefon, tablet, televizyon gibi cihazlardan çıkan mavi ışığın gözümüzde bulunan kontakT lenslere büyük etkisi olduğunu belirten Açıkalın, “Kullanıcılarda gözlerde batma, yanma, yabancı cisim hissi ve net görememe şikayetleri oluşuyor. Bu sebepten dolayı kontakt lensin gözde yaratabileceği riskler artıyor” dedi.

Mavi Işığın Vücuda Etkileri

Elektronik ürünlerden çıkan mavi ışığın tüm vücut üzerinde etkisi olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Açıkalın, konu hakkında şunları kaydetti: “Gözümüzden içeri giren mavi ışık, beynimizde bazı bölgelere ulaşarak biyolojik saatimizi bozuyor. Biyolojik saatin bozulması vücuttaki dengeleri altüst ediyor. Bu nedenle kanser, obezite ve şeker hastalığı gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor. Özellikle çocuklar bu hastalıklar için çok ciddi tehlike altındadır. Ayrıca çocukların mavi ışıktan mümkün olduğunca uzak tutulması gerekir. dedi. Açıkalın, uyumadan birkaç saat önce teknolojik cihazlardan uzak durulmasının doğru olacağını belirtti.

Mavi Işığın Göze Etkileri

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Dilek Uzer; “akıllı cihazların ekranlarından yayılan mavi ışığın gözün arka segmentinde yaşlılık pigmenti olan lipofuscin maddesinin birikimine yol açtığı ve bunun da uzun dönemde katarakt ve hatta makula ( sarı nokta ) dejenerasyonuna sebep olabileceği” açıklamalarında bulundu.  Yapay ışıklar ve cihaz ekranlarından yayılan mavi ışığın retina üzerinde oksidadif etkisi olduğu söyleyen Dr. Dilek Uzer, mavi ışığa maruz kalmanın kısa sürede sebep olduğu semptomlar arasında bulanık görme, baş ve göz çevresi ağrısı iken uzun dönemde ise maküla dejenerasansı (sarı nokta hastalığı) olabileceğine dikkat çekti.

Mavi Işıktan Nasıl Korunulur?

Herhangi bir görüntü veren tüm cihazlarda mavi ışık bulunmaktadır. Bundan korunmanın yollarından en önemlisi özellikle geceleri mavi ışığa maruz kalmamaktır. Bunun dışında teknolojik cihazların tümünde Göz Konforu, gece okuma modu veya mavi ışık filtresi gibi seçenekler mevcuttur. Akşam, gece veya karanlık ortamlarda bu özelliği aktif ederek cihazdan yayılan mavi ışığı minimuma indirmiş bulunursunuz. Özellikle gece yatmadan önce kesinlikle mavi ışığa maruz kalınmamalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir