Telefonda Yetersiz Bellek Uyarısı mı Alıyorsunuz?

By | 23 Ekim 2017
12 ay önce 2.355 views 0 Comment

Telefonlarda Yetersiz Bellek Uyarısı Nedenleri Ve Çözümleri

Normal şartlarda bir akıllı telefon uzun vadeli kullanımda sıkça depolama alanı sorunları gündeme geliyor. Bu sorun sonlandırabilmek için başvurduğumuz yöntemlerin çoğu maalesef tam olarak problemi çözemiyor. Bu nedenle, bu durum kaçınılmaz bir şekilde dosyalarımıza veda etmeye sürüklüyor.

Farkında olmasak da vazgeçtiğimiz anılarımızdan, diğer bir deyişle kişisel dosyalarımızdan, çok daha değersiz dosyalar var. Buna ek olarak dosyalarımızı cep telefonu haricinde yedekleme imkanına da sahibiz. Bu tip yöntemler depolama alanımızda yer açarak cihazın hızını arttırmaya da destek sağlıyor. Biz de bu durum için bir araştırma yaptık ve sizlere fikir göstermek amacıyla Android cep telefonlarındaki “Yetersiz Alan” uyarısına çözüm bulabilecek yöntemleri sıraladık.

SD Maid

Bazı zamanlarda ise alanda yer açmak için kullanmış olduğumuz uygulamalardan vazgeçiyoruz. Ama bu duruma uygulanabilecek bir çözüm var: Telefonumuza önceki zamanlarda indirmiş olduğumuz ardından sildiğimiz uygulamalardan arta kalan çöpleri temizleyebiliriz. Bu durumu SD Maid tipinde bir uygulamayla mümkün kılabilirsiniz. Uygulamayı yüklemenin ardından cihazınıza tarama işlemi uygulanıyor ve önemi olmadığı sonucuna varılan uygulamalar “Corpse File” kategorisiyle listeleniyor.

DiskUsage

Ücretsiz bir uygulama olan DiskUsage, akıllı telefonunuzu tarıyor ve nelerin ne kadar yer kapladığını tespit ediyor. Ardından bunları grafik formunda gözler önüne seriyor. Bu sayede fotoğraf ve videolarınızı silmeden önce, bu dosyaların gerçekten çok yer kaplayıp kaplamadığını anlamış oluyorsunuz. Uygulama içinde gördüğünüz içeriklerin üstüne bastığınızda ise direkt olarak kendinizi o dosyada buluyorsunuz. Bu sayede gereksiz içerikleri ayıklamak çok daha kolay bir hal alıyor.

Çevrimdışı Müzikler

Spotify veya Apple Music’e benzer müzik platformuna kayıtlıysanız yalnızca ücretli üyeler için olan şarkı dinleme özelliğini kullanabiliyorsunuz. Bunun sonucunda internet kullanımı büyük ölçüde azalmış olsa da, depolama alanı tükeniyor. Bundan dolayı çevrimdışı müzik dinlemek, şarkı indireceğimiz vakitte de, beğendiğimiz tüm şarkıları indirmemiz daha doğru olur. Seçtiğiniz şarkıları farklı müzik listelerinde bir araya getirip, ihtiyaç durumu halinde şarkı indirmek cihazınızın ağırlaşma durumuna büyük ölçüde katkıda bulunabilir.

Google Photos

Google’ın sizlere sunduğu oldukça faydalı hizmetlerden birisi olan Google Photos, çektiğiniz fotoğrafları telefonunuzun dışında saklayabiliyor. Bu programı indirmenin hemen ardından “yedekleme” özelliğini aktive etmek gerekiyor. Akabinde herhangi bir sınır olmaksızın fotoğraflarınızı saklayabilirsiniz. Fakat bu yöntemin şöyle bir dezavantajı var, fotoğraf kalitesinin biraz düşmesi gerekebiliyor. Buna ek olarak internet bağlantısına gereksinim duymadan fotoğraflarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Google Drive

Kalite kaybı istemeyenler için Google Drive daha uygun olacaktır. Bulut depolama servisi yaşnızca fotoğraflar ve videoları değil dilediğiniz tüm dosyaları saklayabilme imkanına sahip kılıyor. İnternet bağlantınız olması şartıyla istediğiniz kaynaktan yedeklemiş olduğunuz dosyalara erişebilme olanağınız var. Üstelik aktarımlarınızda herhangi bir kalite kaybına uğramayacaksınız. Google Drive size 15 GB’lık depolama alanı imkanı veriyor, bu alanın artması için bir miktar ücrete tabi tutuyor.

Share it people

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir